Náprstník, Digitalis
Druhy
Mezi hlavní druhy využitelné pro své léčivé účinky patří náprstník červený (Digitalis purpurea). Tradiční medicína využívala v menší míře i náprstník vlnatý (Digitalis lanata) a náprstník velkokvětý (Digitalis grandiflora).
Výskyt
Náprstník je původní rostlinou jihozápadní a západní Evropy, dnes je však rozšířen i do dalších částí Evropy a také do Severní i Jižní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru jsou listy (sběr od června do srpna). Mezi hlavní obsahové látky patří kardioglykosidy (digitoxin).
Využití podle moderní medicíny
Náprstník červený stejně jako náprstník vlnatý působí především na srdce. Zvyšují sílu srdeční kontrakce, zpomalují puls, zvyšují minutový objem srdce a prokrvení orgánů. Působí jako kardiotonikum.
Tradiční, lidové využití
V minulosti byl využíván při tachykardii, bradykardii a srdeční nedostatečnosti, též působil močopudně (diureticky), čímž odváděl z těla nahromaděnou vodu.
Tradičně se využíval také při astmatu, revmatismu, nespavosti, migréně (antimigrenikum) a depresi (antidepresivum).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Náprstník je velmi jedovatá rostlina! Neužívejte pro samoléčení!
Užívání náprstníku je doporučováno až po konzultaci s lékařem! Předávkování náprstníkem vede k otravě, která se projevuje zvracením, průjmy, zpomaleným a nepravidelným pulsem (arytmie), poruchami vidění, halucinacemi, hučením, pískáním v uších, bolestmi hlavy, závratěmi apod. Předávkování může končit smrtí způsobenou zástavou srdce.