459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Morušovník, Morus

Druhy

Pro své léčivé účinky je využíván především morušovník bílý (Morus alba). Kromě něj lze však použít i morušovník mandžuský (Morus mongolica), morušovník červený (Morus rubra) nebo morušovník černý (Morus nigra).

Výskyt

Morušovník bílý pochází z oblasti Číny a Koreje, v dnešní době je pěstován i v evropských zemích, také jako okrasná rostlina.

Morušovník červený roste v Severní Americe.

Morušovník černý se vyskytuje v zemích Orientu a také u nás.

Morušovník, Morus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru jsou plody bohaté na sacharidy, bílkoviny, vit. B1, vit. B2, vit. C, vit. K a minerální látky (draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor) a jejich typickou obsahovou látkou je resveratrol (přírodní antioxidant). Dají se sbírat i jeho listy s obsahem silic, flavonoidů (kvercetin, rutin) aj., kůra kořenů s  obsahem piperidinového alkaloidu moranolinu.

Původně byl morušovník pěstován především pro své listy, které jsou potravou larev bource morušového. Ten je významný pro výrobu hedvábí.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není morušovník v dnešní době využíván.

Tradiční, lidové využití

Tradičně byly plody využívány jako sedativum při nespavosti, při poruchách zraku (červené oči) či hučení v uších. Používaly se i při závratích, epilepsii (antiepileptikum) a při zácpě (laxativum). Šťáva z plodů byla významná pro své antibakteriální, tonizující a močopudné vlastnosti.

Kromě léčebného využití jsou plody vhodné pro výrobu vína, k zavařování či ochucování sladkých pokrmů.

Odvar z listů pomáhal snižovat vysoký krevní tlak (antihypertenzivum) a také hladinu cholesterolu (hypolipidemikum) a cukrů (antidiabetikum) v krvi.
Byl vhodný i při nemocech dýchací soustavy. Příznivě totiž působil při suchém kašli (antitusikum) či zánětu horních cest dýchacích (rýma, zánět hrtanu, nosohltanu, vedlejších dutin nosních).

Kůra se využívala pro snížení vysokého krevního tlaku, při artritidě, křečích svalů, dušnosti nebo kašli (antitusikum). Zevně se ve formě obkladů přikládala na otoky (nohou), svědivou kůži a působila analgeticky (tlumila bolest) a antisepticky.

 

 

Olše, Alnus
Listoklasec, Phyllostachys
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Netřesk, Sempervivum
Šabrej, Kmín římský, Cuminum

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Plody neužívejte při průjmech.

Morušovník, Morus

Sdílení

Blín, Hyoscyamus
Polnička, Agrocybe
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Bazalka, Ocimum
Jedle, Abies