459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Boldovník, Peumus

Druhy

Druhem využívaným v medicíně pro své léčivé účinky je boldovník vonný (Peumus boldus).

Výskyt

Boldovník se vyskytuje v oblasti Jižní Ameriky – Peru, Bolívie a Chilea v oblasti severní Afriky, v Maroku.

Boldovník, Peumus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Užívanou částí tohoto stromu jsou velmi aromatické listy. Mají široké farmaceutické využití, a proto se k nám z Jižní Ameriky dováží. Hlavními účinnými látkami obsaženými v listu jsou silice, alkaloidy (především boldin) a glykosidy.

Využití podle moderní medicíny

Boldovník má rozsáhlé účinky na trávicí trakt. Působí spasmolyticky (uvolňuje křeče hladké svaloviny) a cholereticky (zvyšuje tvorbu žluči), využívá se tedy při poruchách tvorby žluči a také ke zlepšení trávení (stomachikum) díky zvýšení tvorby žaludeční šťávy. Ke zvýšení choleretického účinku se většinou podává v kombinaci s dalšími bylinami – řepíkem, jablečníkem, pampeliškou a dalšími. Nejčastěji je podáván ve formě čajových směsí.

Alkaloid boldin má i sedativní a mírně hypnotické účinky, kterých se využívá při léčbě neuropsychických onemocněních a psychosomatických poruch funkce trávicích orgánů (tj. vliv psychického stavu člověka na celý organismus, především na funkce trávicí soustavy, např. dráždivý tračník). Dále má účinky diuretické (močopudné), antibakteriální a působí i proti parazitům (anthelmintika, antiprotozoika).

Tradiční, lidové využití

Kromě již výše zmíněných účinků naši předci používali list boldovníku také při silném kašli, jelikož účinek této byliny je jen nepatrně nižší než účinek kodeinu, navíc na boldovník nevzniká závislost. Využívá se při bolestech hlavy, migrénách a při bolestech zubů.
V zemi svého původu – v Chile – se již po dlouhá staletí užívá jako lék proti bolestem žaludku a při kocovině a využívá se také jako koření. Pro zlepšení chuti se přidává do čaje yerba maté (Cesmína).

 

 

Angínovník, Belamcanda
Dioscoreophyllum
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Zeravec, Platycladus
Žumara, Trachycarpus

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při překročení doporučené denní dávky vyvolává zvracení a průjmy, může poškozovat ledviny.
Nedoporučuje se užívat jej v těhotenství a v době kojení.

Boldovník, Peumus

Sdílení

Meduňka, Melissa
Voňatec, Ptychotepalum
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Listnatec, Ruscus
Pseudostelarie, Pseudostellaria