Borůvka, Vaccinium
Druhy
Borůvek existuje kolem 200 druhů, medicínsky využívaná je nejčastěji brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus), je možno ale použít i druhy jiné.
Výskyt
Borůvka se vyskytuje v lesích mírného podnebného pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky.
![Borůvka, Vaccinium Borůvka, Vaccinium](/pict/substance/s479_obr1.png)
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Z borůvky se využívají hlavně velmi známé a oblíbené fialové plody borůvky, sbírané v červenci až srpnu. Obsahují až 90% vody. Z účinných látek jsou to anthocyanová barviva, flavonoidy, pektiny, kyselina askorbová (vitamin C) a vit. A a vit. B.
Sbírají se i listy – mladé, před rozkvětem, tj. konec května až červen. Při pozdějším sběru již neobsahují potřebné množství účinných látek.
Využití podle moderní medicíny
Anthocyany v barvivu plodů jsou významnými přírodními antioxidanty, odstraňují volné radikály. Při jejich dlouhodobějším užívání zlepšují poškozenou diabetickou a hypertonickou sítnici oka, celkově tedy zlepšují vidění a zpomalují tvorbu šedého zákalu.
Snižují propustnost kapilárních cév a křehkost cévní stěny, čímž zamezují krvácení z kapilár. Jsou tedy vhodné pro léčbu překrvené sliznice trávicí trubice. Zvyšují také syntézu glykosaminoglykanů, které chrání sliznici trávicího traktu. V trávicím traktu působí protizánětlivě, používají se k léčbě zánětů žaludku a střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida, dráždivý tračník, zánět slepého střeva), proti průjmům (antidiaroika) a proti parazitům (anthelmintika, antiprotozoika) např. proti škrkavkám, roupům. Čerstvé plody se užívají při plynatosti (karminativa).
Antocyany se díky protisrážlivým (antiagregačním) účinkům na krev používají také při léčbě a prevenci zvýšená krevní srážlivosti, aterosklerózy, plicní embolie.
Flavonoidy obsažené v plodech mají mírný diuretický (močopudný) účinek, uplatňují se při zánětech močových cest, močového měchýře, ledvin.
Vysoký obsah tříslovin zajišťuje protizánětlivý účinek.
Listy mají adstringentní (svíravé, stahující), spasmolytické (uvolňují křeče hladkého svalstva), obstipační (až zácpu způsobující) a mírné desinfekční účinky. Přidávají se do čajových směsí na cukrovku (hypoglykemika na snížení hladiny krevního cukru) a používají se i při ekzémech.
Tradiční, lidové využití
Odvar z listů se užíval jako kloktadlo a pro výplach ústní dutiny (afty) při zánětech a při rýmě. Dříve se různá kožní onemocnění, spáleniny od slunce, kožní vředy, či opruzeniny léčily potírání šťávou z čerstvých plodů. Naopak sušené plody pomáhaly při hemoroidech.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Tato rostlina nemá žádné prokázané vedlejší účinky. Dokonce je velmi doporučována, především u dětí, jako dietetikum (potravina odpovídající zásadám správné, zdravé výživy). Patří mezi nejhodnotnější ovoce.
Při užívání sušených plodů může dojít ke zhoršení zácpy.
Diabetici by si měli dávat pozor na čaje obsahující listy borůvky, které snižují hladinu glukosy v krvi. Mohlo by dojít k hypoglykémii.
![Borůvka, Vaccinium Borůvka, Vaccinium](/pict/substance/s479_obr2.png)