459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Čajovníkovec, Aspalathus

Druhy

Druhem používaným pro své léčivé účinky je čajovníkovec kapský (Aspalathus linearis). Známý je nejvíce jako tzv. čaj-nečaj zvaný rooibos.

Výskyt

Jak již název napovídá, čajovníkovec pochází z oblasti okolo Kapského Města v jižní Africe.

Čajovníkovec, Aspalathus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru jsou listy, příp. celá nať obsahující třísloviny, flavonoidy, organické kyseliny, antioxidanty, vit. C a minerální látky (draslík, vápník, fluor, železo, mangan, měď, zinek).

Výhodou je, že neobsahuje kofein!

Nejznámější je ve své červené variantě (proto je také často označován jako "červený čaj"), kdy jsou lístky z keře upravovány fermentací. Vzácnější variantou je tzv. zelený rooibos, nefermentovaný a mající zelenou barvu.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není v dnešní době využíván.

Tradiční, lidové využití

Lidoví afričtí léčitelé doporučovali pít nápoj připravený právě z tohoto keře při bolestech hlavy (analgetikum), nespavosti (sedativum), alergiích (antihistaminikum). Takto účinkoval zejména díky kombinaci minerálních látek a vitaminů v něm obsažených. Pomáhal při detoxikaci organismu, zbavoval ho škodlivých látek, vč. volných radikálů a posiloval imunitní systém (imunostimulans, oslabená imunita).

Účinkoval i při potížích v trávicím traktu, např. při křečích v břiše (spasmolytikum) nebo průjmech (antidiaroikum). Zároveň měl močopudné účinky a snižoval zvýšenou chuť k jídlu, čehož se využívalo při redukci tělesné váhy (antiobezitikum).

Jeho pravidelné popíjení bylo výhodné v prevenci civilizačních chorob dnešní doby, jako je např. infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, ateroskleróza, vyčerpání z nadměrného působení stresu (únava, únavový syndrom), revmatismus či vysoký krevní tlak.
Dle lidového užití chránil organismus i před některými druhy rakoviny (protirakovinné účinky), a to pravděpodobně díky vyššímu obsahu antioxidantů.

Zevně léčil různé kožní onemocnění, především jednalo-li se o ekzémy, akné, lupénku, kopřivku, opruzeniny nebo podráždění kůže.

 

 

Kozlík, Valeriana
Trubkovec, Ortosiphon
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Jarva, Cnidium
Heřmánek, Matricaria

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Rooibos je dokonce vhodný i pro těhotné, kojící i pro děti.

Čajovníkovec, Aspalathus

Sdílení

Javor, Acer
Ramie, Boehmeria
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Chanca Piedra, Phyllanthus
Wendita, Burrito