459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Magnolka, Klanopraška, Schizandra

Druhy

Druhem s léčivými účinky je klanopraška čínská (Schizandra chinensis), známá také pod názvem limoník čínský, magnolka čínská nebo wu-wei-zi. Někdy je také nazývána bylinou pěti chutí (kyselá, sladká, pálivá, hořká a slaná).

Díky svým účinkům se schizandra podobá například eleuterokoku nebo ženšenu.

Výskyt

Schizandra pochází z oblasti východní Asie, dnes je však již pěstována i v evropských zemích.

Magnolka, Klanopraška, Schizandra

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Ze schizandry mají léčivé účinky všechny její části - větvičky, listy, kořeny, kůra, dřevo, plody i semena. Hlavní užívanou částí je však především plod a semena, případně list. Mezi účinné látky obsažené ve schizandře patří lignany (schizandrin, schizanterin), organické kyseliny a silice vůní připomínající citron.

Využití podle moderní medicíny

Schizandra má velmi povzbudivý efekt na nervovou soustavu člověka (psychostimulans), můžeme jí označit za adaptogen, tedy bylinu, která komplexně posiluje celý lidský organismus a zvyšuje jeho odolnost proti některým chorobám. Též můžeme tuto bylinu řadit mezi antioxidanty, které snižují aktivitu volných radikálů, čímž zpomalují proces stárnutí a také zvyšují odolnost organismu v extrémních podmínkách a při zátěži.

Tradiční, lidové využití

Zvyšovala psychickou i fyzickou odolnost, paměť, koncentraci, snižovala únavu, pomáhala při chronickém únavovém syndromu, proti depresím (antidepresivum) a strachu (anxiolytikum). Pozitivně působila při stresu, psychickém napětí, ospalosti a nervovém vyčerpání.

Kromě efektu na nervovou soustavu stimuluje také činnost krevního oběhu a dýchání, používá se k regeneraci a ochraně jater (např. po hepatitidě, poruchy jater), zlepšuje sluch, pomáhá při léčbě impotence, zánětu žaludku, kopřivky nebo alergické dermatitidy (zánět kůže).

Již od pradávna je schizandra považována za zázračnou bylinu, „všelék“. Mezi její další účinky podle lidového léčení (tedy kromě výše zmíněných) patří:

 

 

Ochmet, Taxillus
Sedmikráska, Bellis
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Chmelík, Psyllium
Flor de Arena, Tiquilia

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při běžných terapeutických dávkách nemá schizandra žádné nežádoucí účinky. Neužívejte ve vyšších dávkách než doporučených a ne dlouhodobě! Při dlouhodobém užívání může vyvolávat „ženšenovou nemoc“, tzn. vyvolá opačný účinek než ten, který je očekáván. Předávkování se projevuje podobně jako u kávy – nespavostí, dušností a nervozitou.

Mezi kontraindikace se řadí: zvýšená nervová dráždivost, zvýšená aktivita CNS, nespavost, hypertenze, srdeční selhání, epilepsie, těhotenství a doba kojení, užití u dětí.

Magnolka, Klanopraška, Schizandra

Sdílení

Tinospora, Chebule, Guduchi
Máta, Mentha
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Prvosenka, Petrklíč, Primula
Housenice čínská, Cordyceps