459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Aloisie, Verbena

Druhy

Pro své léčivé účinky je využívána aromatická rostlina aloisie trojlistá (Aloysia triphylla), známá též pod názvem verbena citronová. Velmi oblíbena je pro svou příjemně citronovou vůni.

Výskyt

Svým původem pochází z Jižní Ameriky (Chile, Argentina, Uruguay, Peru), dnes je však pěstována i v Evropě, a to především jako okrasná pokojová nebo balkonová rostlina, v teplejších oblastech i jako venkovní.

Aloisie, Verbena

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru jsou listy, mezi jejichž hlavní obsahové látky patří hlavně silice (citronelol, limonen, carvon, geraniol), které rostlině dodávají její typickou vůni, dále pak například flavonoidy nebo taniny.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není pro léčebné účely využívána.

Tradiční, lidové využití

Aloisie byla významná pro celou řadu účinků. Působila antioxidačně (odstraňovala volné radikály), antiflogisticky (proti zánětům), antivirově a antibakteriálně. Díky obsahu cineolu měla antimykotické účinky, kterých se využívalo v boji proti plísním kůže, nohou a nehtů způsobených kvasinkou Candida albicans.

Tradičně se používala při poruchách trávení, jako je např. nechutenství, nadýmání, křečovité bolesti břicha nebo žaludeční/dvanáctníkové vředy. Pomáhala i při nemocech dýchacího traktu, zejména při astmatu, kašli, rýmě, zánětu průdušek, zánětu plic či podráždění nosní sliznice.

Měla sedativní účinky, jichž se využívalo pro zklidnění organismu při nadměrném stresu, nervozitěnespavosti nebo bušení srdce. Celkově měla výborný vliv na psychický stav člověka a zároveň analgetické účinky (tlumící bolest), používala se tedy při léčbě depresí (antidepresivum), neuralgií, bolestí hlavy nebo při migréně.

Čerstvé listy se přikládaly na otevřené rány pro jejich lepší a rychlejší hojení, velmi příznivý účinek vykazovaly také u bércových vředů.

V dnešní době se kromě léčby tradičně používá pro svoji citronovou vůni k ochucování nejrůznějších nápojů, moučníků, omáček, ryb apod. Často je také výplní sáčků používaných do skříní pro provonění oblečení.

 

 

Pukléřka, Cetraria
Flor de Arena, Tiquilia
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Rozmarýna, Rosmarinus
Kopytník, Asarum

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Žádné nežádoucí účinky nejsou popisovány, dokonce je čaj z aloisie vhodný ke každodennímu popíjení.

Neužívejte ale v těhotenství, obsažené silice působí jako uterotonikum a mohou tedy vyvolávat kontrakce dělohy.

Aloisie, Verbena

Sdílení

Akebie, Akebia
Acai Berry, Palma acai
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Jojoba, Simmondsia
Chininovník, Cinchona