Dobromysl, Origanum
Druhy
Lékařsky využitelná je u nás rostoucí dobromysl obecná (Origanum vulgare), lidově nazývaná také jako zimní majoránka.
Výskyt
Původně se vyskytovala v oblasti Středozemního moře a na Blízkém východě. Dnes už se vyskytuje hojněji po celé Evropě, i u nás.
Využití, indikace
Dnes se dobromysl stala oblíbeným kořením k dochucování různých pokrmů. Známe ji i pod označením oregáno.
Užívaná část rostliny
Na začátku kvetení, tj. od července do konce srpna, sbíráme nať, která obsahuje silice (thymol, cymol, karvakrol), třísloviny, hořčiny, flavonoidy, minerální látky a pryskyřici.
Využití podle moderní medicíny
Dobromysl využíváme díky jejím silicím pro podporu trávení, protože zvyšuje množství a účinek trávicích enzymů, na trávicí trakt působí jako spasmolytikum (uvolňuje křeče hladké svaloviny). Pomáhá při nechutenství (stomachika) a plynatosti (karminativa). Její hořčiny pomáhají zlepšit chuť k jídlu při nechutenství a třísloviny mají adstringentní (svíravý) účinek.
Silice mají velmi povzbuzující až euforický efekt na centrální nervovou soustavu. Při vyšších dávkách může mít dokonce efekt narkotický. Kromě toho silice zvyšuje tvorbu hlenů v dýchacích cestách, zlepšuje vykašlávání (expektorans) a má antiseptický (dezinfekční), ulevuje při úporném suchém kašli.
U žen pomáhá mírnit bolesti při menstruaci. Při infekcích močových cest se využívá jejího antibakteriálního účinku.
Přidává se do čajových směsí jako korigens vůně, případně také do posilujících aromatických koupelí ulevujících při revmatismu (antirevmatika).
Dobromysl, resp. její silici, najdeme v léčivých přípravcích pro zevní užití – na akné, afty, plísně nehtů, lupénku, bolest zubů a při bodnutí hmyzem.
Tradiční, lidové využití
Tradičně se dobromysl používala proti bolestem jater, proti parazitům (anthelmintikum, antiprotozoikum), ke zvýšení tvorby žluči (cholagogum) pro lepší trávení, pro lepší prokrvení periferie těla (studené končetiny), při hučení v uších, zánětu pohrudnice, bolestech v krku, hlavy a zubů. Zmiňováno je i její antidepresivní (na deprese), anxiolytické (strach), antioxidační, adaptogení působení.
Zevně se používala na omývání vyrážek a ekzémů, bradavice. Také se kloktala při zánětech v ústní dutině (např. afty).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
U této byliny nebyly prokázány žádné nežádoucí účinky. Dobromysl je vhodná i pro delší užívání. U citlivějších osob se může projevit alergie.