Hluchavka, Lamium
Druhy
Léčivým druhem je pouze jediný druh – hluchavka bílá (Lamium album).
Výskyt
Hluchavka je rozšířena po celé Evropě, Asii i Severní Americe.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Jako léčivá surovina je využívána nať nebo květ hluchavky, a to díky obsahu iridoidních glykosidů, tříslovin, silic, flavonoidů atd. Květy sbíráme pouze za suchého počasí od května do září. Nať je vhodné sbírat na začátku kvetení rostliny.
Využití podle moderní medicíny
Odvar z hluchavky je doporučován při kašli, bronchitidě a díky jejímu protizánětlivému účinku také při zánětech horních cest dýchacích (rýma, zánět hrtanu, mandlí, nosohltanu, vedlejších dutin nosních) a k usnadnění vykašlávání (expektorans).
Protizánětlivý účinek se uplatní také při urologických zánětech (glomerulu ledvin, ledvin, močového měchýře, močových cest, poruchy ledvin). Hluchavka je dále využívána při klimakterických obtížích, nechutenství, poruchách trávení, nadýmání a plynatosti.
Zevně se ve formě odvaru přikládá na kožní záněty, popáleniny, křečové žíly, otoky (např. nohou). Používá se ke kloktání při zánětech ústní dutiny (např. afty).
Tradiční, lidové využití
Dříve byla hluchavka používána také při kolikách (spasmolytika), úplavici, při gynekologických potížích (poruchách menstruačního cyklu, silném menstruačním krvácení, výtoku) a při regulaci činnosti prostaty (zvětšení prostaty). Jejích sedativních účinků se využívalo při nespavosti nebo nadměrné nervozitě.
Zevně se aplikovala také na ekzémy, kopřivky, hemoroidy nebo hučení v uších.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Hluchavka bílá nemá potvrzené žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.