459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Šalvěj, Salvia

Druhy

Farmaceuticky významnými druhy pro své léčivé účinky jsou šalvěj lékařská (Salvia officinalis), lidově nazývaná také jako babské ucho, šalvěj muškátová (Salvia sclarea), šalvěj trojlaločná (Salvia trilobata) a šalvěj červená (Salvia miltiorrhiza). V lidovém léčitelství byla významná také šalvěj luční (Salvia pratensis).

Výskyt

Šalvěj se vyskytuje v oblasti Středozemního moře, ve Střední Evropě a Malé Asii.

Šalvěj, Salvia

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Léčivou surovinou jsou listy a nať. Sklízí se i několikrát ročně. Mezi hlavní účinné látky patří silice (salviol, thujon, kafr, borneol, cineol), flavonoidy, anthocyanová barviva a triterpeny.

Kromě léčebných účelů se šalvěj hojně používá v kuchyni jako koření.

Využití podle moderní medicíny

U šalvěje byl prokázán účinek antibakteriální, adstringentní (svíravý), antivirový, cholagogní (pro zvýšení vylučování žluče), antihypertenzivní (proti vysokému krevnímu tlaku) a hypoglykemický (pro snížení hladiny cukru v krvi při cukrovce).

Šalvěj se využívá při nechutenství, zánětu ústní dutiny (např. afty), nosní sliznice a nosohltanu a proti nadměrnému pocení (antihidrotikum).

Zevně je používána ve formě kloktadla při zánětu či krvácení dásní, zánětu hrtanu a jako doplňkový lék při angíně. Zároveň také šalvěj osvěžuje dech (zápach z úst).

Tradiční, lidové využití

Šalvěj pomáhala při přepracovanosti (workoholismu), stresu, nepravidelné menstruaci a v klimakteriu, dále při zánětech močového měchýře, močových cest a vaječníků, proti ženské neplodnosti a používala se také pro léčbu různých druhů rakovina pro detoxikaci organismu.

V trávicím traktu léčila žaludeční vředy, průjmy, nadýmání, hepatitidu, podporovala chuť k jídlu při nechutenství a zlepšovala trávení (stomachikum). Dále působila i při zástavě zvýšeného krvácení (hemostatikum).

U kojících žen působila proti nadměrné tvorbě mateřského mléka.

Tradičně se šalvěj používala zevně díky jejím antiseptickým a dezinfekčním účinkům proti akné, lupům, při bolestech v krku, chrapotu, parodontóze, pro lepší hojení ran a na bodnutí hmyzem.

 

 

Dětelník, Psoralea
Segesbeskie, Siegesbeckia
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Šácholan, Magnolia
Meloun, Citrullus

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při užívání běžných terapeutických dávek nejsou známy žádné nežádoucí účinky. Vyšší dávky mohou způsobovat křeče nebo epileptický záchvat. Kvůli obsahu toxického thujonu neužívejte dlouhodobě!

Neužívejte v těhotenství (může vyvolat potrat), při epilepsii a při léčbě Warfarinem (snižuje jeho účinnost!).

Šalvěj, Salvia

Sdílení

Hlíva, Pleurotus, Hiratake
Chilli, Capsicum
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Parcha, Leuzea, Maral
Cedrát, Citrus medica