459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Drmek, Vitex, Mnišský pepř

Druhy

Mezi druhy s léčivými účinky patří drmek trojlistý (Vitex trifolia), drmek malabarský (Vitex negundo), drmek vejčitý (Vitex ovata) a drmek obecný (Vitex agnus-castus, též mnišský pepř, cudný strom, panenské plody či beránek čistý).

Výskyt

Původně pochází z teplejších oblastí Evropy, najdeme ho především v oblasti kolem Středozemního moře a dále pak od Malé Asie až po Kavkaz.

Drmek, Vitex, Mnišský pepř

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je plod (bobule). Sklízí se v září až říjnu a mezi jeho hlavní účinné látky se řadí silice (limonen, cineol, pinen, sabinen) a flavonoidy (kampferol, isovitexin), vit. A.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není v dnešní době pro léčebné účely využíván.

Tradiční, lidové využití

Lidově se používal na veškeré ženské potíže a hlavně pro zvýšení plodnosti (podporoval ovulaci), jelikož v těle působil podobně jako lidské hormony. V antice byl dokonce zasvěcen bohyni plodnosti, Heře.
Své využití tedy našel při problémech s menstruací (bolestivost, nepravidelnost), svědění pochvy, vaginálním výtoku, laktační, poporodní psychóze (i úzkosti), zánětu pochvy, zánětu dělohy, děložních polypech, endometrióze, myomech dělohy, zánětu vaječníku, vejcovodu, cystách vaječníků, ženská neplodnost, sterilita, rakovině dělohy a děložního čípku, rakovině vaječníků, v prevenci potratu a také jako afrodiziakum (při snížení sexuální touhy).

Tato rostlina se tradičně používala při bolestech hlavy (analgetikum), závratích, problémech s očima (pálení, zarudnutí, otoky očí), otocích dásní (zánět dásní) a zevně se natírala na bolestivé blokády (křeče) svalů.

Zároveň ale pomáhal také při nachlazení, poruchách trávení, akné a díky obsahu silic působil antibakteriálně a antimykoticky.

 

 

Lejnice, Sterculia
Trnka, Slivoň, Prunus
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Toreja, Torreya
Rákos, Phragmites

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Drmek je obecně velmi dobře snášen, ale i přesto se mohou objevit nežádoucí účinky jako je nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, sucho v ústech nebo kopřivka.

Užíváte-li antipsychotika, příp. hormonální antikoncepci, je vhodné se o užívání drmku vždy poradit s lékařem.

Neužívejte v těhotenství a při kojení!

Drmek, Vitex, Mnišský pepř

Sdílení

Mišpulník, Eriobotrya
Pažitka, Šnytlík
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Brvitec, Pogostemon
Catuaba, Erythroxylum