459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Jablečník, Marrubium

Druhy

Jediným druhem využívaným pro své léčivé účinky je jablečník obecný (Marrubium vulgare), lidově nazývaný také jako samaritánka, bílá buřina nebo zelená šedivka.

Výskyt

Jablečník má svůj původ v jižní Evropě (Středomoří). Dnes je však rozšířen na severu až po Švédsko, na východě po Ukrajinu. Dále se nachází i v Americe, Austrálii a na Novém Zélandu.

Jablečník, Marrubium

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Surovinou určenou pro sběr je nať, kterou sklízíme těsně před kvetením nebo na jeho začátku (tj. zhruba v červnu až srpnu). Hlavní účinnou látkou jsou glykosidické hořčiny (marrubin), dále pak saponiny a silice.

Využití podle moderní medicíny

Díky vysokému obsahu hořčin se jablečník používá ke zlepšení chuti k jídlu a trávení (stomachikum), zvyšuje vylučování žluče (cholagogum). Ke zvýšení choleretického účinku se většinou podává v kombinaci s dalšími bylinami.

Díky tříslovinám má adstringentní (svíravé) účinky, kterých se využívá zejména při průjmech.

Tradiční, lidové využití

Jablečník pomáhal při zlepšení činnosti jater (hepatoprotektivum), používal se při srdečních arytmiích, tachykardii (antiarytmikum), a ischemické chorobě srdeční (infarkt a angina pectoris, srdeční selhání). Pro zvýšení účinků na srdce byl jablečník kombinován s hlaváčkem, hlohem, meduňkou nebo kozlíkem.

Měl spasmolytické účinky (uvolňuje křeče hladkého svalstva), čehož se využívalo při problémech s menstruací, astmatu, bronchitidě, kašli, (expektorans).

Podáván byl ve formě čajového nálevu, nejčastěji v kombinaci s dalšími bylinami, před jídlem.

V minulosti se jablečník používal navíc k léčbě žaludečních vředů, hemoroidů i zácpy, pro podporu činnosti sleziny (např. zánět slinivky břišní).

V kombinaci s lněným semínkem nebo kostivalem jej naši předkové užívali při zánětlivých onemocněních žaludku (zánět žaludku) a střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida), a pro celkovou harmonizaci trávicího systému, například při nechutenství, plynatosti (karminativum) nebo pocitu plnosti.

Při podání vyšší dávky stimuloval činnost ledvin (poruchy ledvin).

Zároveň fungoval jako mírné sedativum a tonikum a měl antiseptické účinky. Dále se používal při bolestech zad, tuberkulóze, rýmě a nachlazení a při léčbě vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum).

Zevně se aplikoval na nejrůznější kožní onemocnění (kožní vředy, ekzémy, záněty kůže) a na hnisající nebo špatně se hojící rány.

 

 

Lípa, Tilia
Ohňovec, Phellinus
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Indigovník, Indigofera
Šupinovka, Pholiota

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při užívání běžných terapeutických dávek nemá jablečník žádné nežádoucí účinky, avšak při konzumaci většího množství může být až toxický.

Šťáva z jablečníku může při kontaktu s kůží způsobit alergickou reakci.

Není doporučováno užívat v těhotenství a době kojení.

Jablečník, Marrubium

Sdílení

Lichořeřišnice, Tropaeolum
Přestup, Smilax
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Komule, Buddleia
Ibišek, Hibiscus