459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Bříza, Betula

Druhy

Na světě existuje kolem 120 druhů bříz, z toho 10 druhů roste na území České republiky. Lékařsky nejvýznamnějšími jsou: bříza bělokorá neboli bříza bradavičnatá (Betula pendula, Betula verrucosa), bříza pýřitá (Betula pubescens), bříza tuhá (Betula lenta), bříza žlutá (Betula lutea), bříza japonská (Betula ermanii) a bříza mandžuská (Betula platyphylla).

Výskyt

Břízy se vyskytují v mírném podnebném pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky, ale i za severním polárním kruhem.

Bříza, Betula

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Pro své léčivé účinky se v období od dubna maximálně do začátku června sbírají mladé, světle zelené listy bez jehněd. V tuto dobu mají totiž nejvyšší obsah těkavého, silně aromatického oleje, jehož obsah se stářím listů klesá. Účinnými látkami obsaženými v listech jsou flavonoidní glykosidy, saponiny, triterpeny, pryskyřice, silice a vysoký obsah vitaminu C.
Lidové léčitelství využívalo i březové pupeny sbírané brzy na jaře, kůru (sběr od března do dubna) a březovou vodu neboli mízu (sbíranou v březnu až dubnu mělkým navrtáváním kmene stromu).

Využití podle moderní medicíny

Odvar z listů má díky obsahu silic a flavonoidů silné diuretické (močopudné) účinky. Výhodou je, že nedráždí ledviny. Používá se i jako desinficiens vylučovací soustavy (pálení při močení, tmavá moč, záněty močových cest, močového měchýře.

Březové listy bývají nejčastěji součástí čajových močopudných směsí. Kromě diuretických čajů můžeme listy břízy nalézt v čajových směsích proti horečce (antipyretikum) a to hlavně díky svému potopudnému účinku.

Zevně se využívá březový dehet získaný destilací, který má antimikrobiální účinky a zároveň dráždí pokožku, prokrvuje ji (derivans). Je vhodný pro léčbu svrabu.
Podle nejnovějších farmaceutických výzkumů triterpeny obsažené v listech mají protinádorovou aktivitu a tlumivý účinek na virus Epstein-Barrové, což je virus způsobující infekční mononukleózu.

Tradiční, lidové využití

Tradiční fytoterapie využívala březové listy revmatismu, pro čištění krve (detoxikační látka) a snížení vysokého cholesterolu (hypolipidemika).

V dobách minulých byla tato bylina užívána na mnohá onemocnění vylučovací soustavy (glomerulonefritida, zánět ledvin), při tvorbě močových kamenů a při zvýšené koncentraci kyseliny močové v krvi (tzn. při dně).

Obsah vitaminu C zlepšuje celkovou obranyschopnost organismu.

Březová kůra se dříve užívala při průjmech, pupeny při zánětu slinivky, při nedostatku vápníku v kostech a pro stimulaci u poruch jater (hepatoprotektiva).

Březový dehet měl své využití při kožních problémech – lupénka, ekzémy, lišeje a další kožní problémy.

V dnešní době je bříza používána v kosmetice v přípravcích na vlasy – zabraňuje padání vlasů a tvorbě lupů.

 

 

Krásnoplodka, Callicarpa
Achyrant, Achyranthes
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Korkovník, Phellodendron
Lindera kulčibolistá

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Bříza nemá žádné prokázané nežádoucí účinky, její užívání je relativně bezpečné. Není ale vhodné dlouhodobě podávat vyšší dávky kvůli možnému mírnému rozpadu červených krvinek (hemolytická anémie).
Nedoporučuje se při edémech (hromadění vody v těle) a zhoršené činnosti ledvin a srdce (srdeční selhávání).

Bříza, Betula

Sdílení

Akantopanax, Acanthopanax
Olše, Alnus
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Krušina, Frangula
Psyllium, Jitrocel indický