Harpagofyt, Harpagophytum
Druhy
Druhem mající léčivé účinky je harpagofyt ležatý (Harpagophytum procumbens), lidově známý také pod názvem čertův spár, který dostal podle tvaru svých plodů.
Výskyt
Harpagofyt najdeme na pouštích jižní a západní Afriky (Namibie, Botswana, Angola, Zambie, Zimbabwe a poušť Kalahari) a na ostrově Madagaskar.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Využívanými částmi harpagofytu jsou kořen a hlízy. Hlavní obsahovou látkou jsou iridoidní hořčiny (harpagosid, harpagid), cukry a fenoly.
Využití podle moderní medicíny
Harpagofyt není v současnosti moderní medicínou využíván.
Tradiční, lidové využití
Této bylině je přisuzován protizánětlivý (antiflogistický) a analgetický, diuretický účinek.
Byl využíván při revmatických bolestech, zánětu kloubů (dně), bolestech na hrudi, ústřelu, bolest zad, případně při bolestech svalů.
Jihoafrické kmeny již od pradávna využívaly harpagofyt při onemocnění žlučníku, pro podporu trávení (stomachikum) a chuti k jídlu (karminativum), jako hypolipidemikum (pro pokles cholesterolu v krvi), při zánětu ledvin, močového měchýře, močových cest a pochvy, proti horečce (antipyretikum) a zevně ve formě mastí na popáleniny, kožní vředy a drobná poranění.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nežádoucí účinky se u harpagofytu objevují jen velmi zřídka. Projevují se bolestí hlavy, ztrátou chuti k jídlu nebo šelestem v uších.
Jeho užívání není doporučováno těhotným a kojícím ženám.
U diabetiků by se mělo dbát zvýšené opatrnosti, protože rostlina může zvyšovat účinek léků (antidiabetika) snižujících hladinu cukru v krvi a mohlo by dojít k hypoglykémii.