Tinospora, Chebule, Guduchi
Druhy
Léčivých účinků je využíváno hned u několika druhů. Jsou to: tinospora čínská (Tinospora sinensis), tinospora srdcolistá (Tinospora cordifolia) a tinospora kadeřavá (Tinospora crispa). Nejznámějším a nejčastěji využívaným druhem je tinospora srdcolistá, známá také pod názvem chebule srdčitá nebo guduchi. Původně pochází z Indie, kde je v překladu nazývána jako „nektar nesmrtelnosti“.
Výskyt
Tinospora je rozšířena především v Číně, Nepálu, Thajsku, Vietnamu, Kambodži, Barmě, Malajsii, na Filipínách a na Srí Lance.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Sbírat a využívat je možné celou rostlinu, nejvíce se však používá kořen a list. Mezi její hlavní účinné látky patří alkaloidy, hořčiny, terpeny aj.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou nejsou této rostlině připisovány žádné léčivé účinky.
Tradiční, lidové využití
Tinospora byla známá především pro své tonifikační, imunostimulační, antimikrobiální, protirakovinné, spasmolytické (uvolňující křeče hladké svaloviny), antioxidační (chrání organismus před volnými radikály), detoxikační a s nimi související hepatoprotektivní účinky.
Podílela se na snižování hladiny cukrů (antidiabetikum) a tuků v krvi (hypolipidemikum). Zmírňovala otoky (např. nohou), pomáhala při stresu a nervozitě a při trávicích obtížích, nechutenství, nadýmání, zácpa (laxativum), průjem (antidiaroikum).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Neužívejte v těhotenství, v období šestinedělí a při kojení.