459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Fazol, Phaseolus

Druhy

Rod fazol zahrnuje celkem asi 50 druhů, z těch u nás pěstovaných jsou to fazol obecný (Phaseolus vulgaris) a fazol šarlatový (Phaseolus coccineus).

Výskyt

Většinu druhů najdeme v tropickém a subtropickém pásu Ameriky, několik druhů se pěstuje i u nás.

Fazol, Phaseolus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

V období od srpna do září se sbírají zasychající zralé lusky, ze kterých se využívají i semena. Z nich se rozemletím dělá tzv. fazolová mouka.
Zralé plody obsahují velké množství aminokyselin, sacharidy, saponiny, flavonoidy a mnoho dalších obsahových látek. Plody nezralé obsahují navíc ještě alantoin a nejedovatý alkaloid trigonelin. Semena obsahují až 50% škrobu, bílkoviny, gumu a toxické lektiny (fasin).

Využití podle moderní medicíny

Lusky mají diuretický (močopudný) účinek, čehož se využívá při léčbě ledvinových kamenů. Snižuje také hladinu cukrů (hypoglykemikum) a choleterolu (hypolipidemikum) v krvi a je tedy vhodný pro diabetiky.

Tradiční, lidové využití

Dříve se využíval pro zlepšení stavu kardiovaskulárního systému – zejména na bušení srdce s pocity úzkosti a pro snížení krevního tlaku (antihypertenzivum). Ve vylučovacím traktu pomáhal při zánětech ledvin, močových cest, močového měchýře.
Fazolová mouka se používala jako zásyp na mokvající ekzémy, vyrážky, akné a chronické záněty kůže.

Je součástí antidiabetických čajových směsí v kombinaci s dalšími bylinami. Z organismu odvádí pryč odpadní a škodlivé látky (detoxikační látka) a urychluje látkovou výměnu, a proto se používá při revmatismu.

 

 

Bahnička, Eleocharis
Karbinec, Lycopus
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Vilín, Hamamelis
Honeybush, Cyclopia

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nevařená semena a lusky jsou jedovaté kvůli obsahu fasinu, který se ale varem rozkládá. Způsobují těžké krvácivé stavy a koliky, dovedou vážně poškodit organismus a může nastat až smrt.

Fazol, Phaseolus

Sdílení

Bříza, Betula
Lapacho, Tabebuia
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Štětka, Dipsacus
Byliny, koření, léčivé rostliny, houby