Chrpa, Centaurea
Druhy
Medicínsky využívaným druhem je chrpa polní neboli chrpa modrá (Centaurea cyanus). U nás je zařazena na seznamu ohrožených druhů rostlin.
Výskyt
Chrpa pochází ze Středomoří, dnes je již rozšířená v celé Evropě a běžně se vyskytuje i v České republice - převážně v polích nebo jejich blízkosti.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Na začátku kvetení, tzn. v květnu až červenci, se sbírají sytě modré květy, jejichž hlavní obsahovou látkou jsou modrá barviva antokyanové glykosidy (cyanin, pelargonin), glykosid (cichoriin), saponiny, hořčiny (centaurin), sliz a z minerálních látek především mangan.
Využití podle moderní medicíny
Přidává se do čajových směsí, spíše ale jen ke zlepšení vzhledu (korigens).
Tradiční, lidové využití
Díky obsahu antokyanových glykosidů měla silné diuretické (močopudné) účinky. Využívala se při léčbě močových kamenů. Též pro slabý žlučopudný účinek (cholagogum). Hořčině centaurinu byl přisuzován povzbuzující účinek na trávení (amarum) a využíval se tedy při žaludečních obtížích a nechutenství.
V minulosti se chrpa užívala při žloutence, bušení srdce, či zánětech močového měchýře, močových cest. Zevně se používala jako vlasové tonikum (padání vlasů), do očních kapek a na kožní vředy.
Zevně se přikládala na špatně se hojící rány (granulancia).
Měla protizánětlivé (antiflogistické) a antiseptické účinky. Pomáhala při hnisavých očních zánětech (duhovky, rohovky, sítnice, spojivek).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Chrpa nemá žádné prokázané nežádoucí účinky. Je vhodná i pro dlouhodobé užívání.