459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Řebříček, Achillea

Druhy

Druhem využívaným pro své léčivé účinky je řebříček obecný (Achillea millefolium).

Výskyt

Řebříček se vyskytuje na celém území Evropy i Asie a také v Austrálii, na Novém Zélandu a v Severní Americe.

Řebříček, Achillea

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Užívanou částí jsou květy nebo kvetoucí nať. Květy sbíráme pouze na počátku jejich rozkvětu v období od července do září, stejně tak i kvetoucí nať. Mezi nejvýznamnější obsahové látky patří hořčina achilein a silice.

Využití podle moderní medicíny

Řebříček je využíván nejčastěji ve formě nálevu (čaje) pro svůj potopudný (diaforetický) účinek při horečce, dále má také účinek močopudný (diuretický) a dezinfekční a jako antimikrobiální látka. Řebříček zvyšuje vylučování žaludečních šťáv, čímž napomáhá trávení (stomachikum) a podporuje chuť k jídlu při nechutenství. Díky svému spasmolytickému účinku dokáže tlumit střevní křeče, díky účinku močopudnému pomáhá při léčbě zánětů močových cest, močového měchýře.

Zevní použití je vhodné při léčbě vyrážek, hemoroidů, hnisavých ran nebo pro záněty v dutině ústní, a to díky jeho protizánětlivým (antiflogistickým) vlastnostem.

Tradiční, lidové využití

V lidovém léčitelství byl využíván při průjmech, úplavici, nevolnosti, překyselení žaludku, pálení žáhy, nádorech jater a sleziny a při žaludečních vředech.

Dále pomáhal při kašli (usnadňuje vykašlávání – expektorans), nachlazení, chřipce, vykašlávání krve, astmatu, při krvácení z plic a jejich nádorech.

Používal se při poruchách látkové výměny pro léčbu dny, revmatoidní artritidy a při bolestech zad, krční páteře, v kříži.

Pozitivní účinky měl také na kardiovaskulární systém. Byl vhodný při poruchách krevního oběhu, např. při angině pectoris, křečových žilách, hemoroidech, bércových vředech nebo ateroskleróze, dále pro zástavu vnitřního i vnějšího krvácení (hemostatikum), při anémii, jelikož dokáže zvýšit krvetvorbu a také pro snížení vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum).

Významné bylo také jeho působení na urogenitální trakt. Používal se při menstruačních potížích, v klimakteriu, při rakovině dělohy (myomy dělohy), vaginálním výtoku, vyhřeznutí dělohy a při nočním pomočování.

Zevně léčil špatně se hojící rány (granulancia), kožní vředy, popáleniny, bolesti zubů, čistil pleť a byl vhodný pro umývání vlasů (mastná pleť, vlasy). Sedací koupele byly vhodné při zánětech vaječníků.

 

 

Rozrazil, Veronica
Choroš, Polyporus
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Orličín, Aquilaria
Tymián, Mateřídouška, Tmyhus

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nepřekračujte doporučené dávky, řebříček totiž obsahuje malé množství toxických látek, které by ve větším množství byly pro tělo škodlivé. Předávkování se projevuje bolestmi hlavy a omámením. U citlivých osob se může objevit i alergie na tuto bylinu.

Při užívání řebříčku nekonzumujte alkohol ani kávu.

Neužívejte v těhotenství, řebříček působí jako uterotonikum (stimuluje dělohu), mohl by vyvolat potrat, předčasný porod.

Řebříček, Achillea

Sdílení

Pinelie, Pinellia
Koniklec, Pulsatilla
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Česnek, Allium sativum
Orobinec, Typha