Kakost skvrnitý, Geranium
Druhy
Druhem používaným (především tradiční peruánskou medicínou) pro své léčivé účinky je kakost skvrnitý (Geranium dielsianum), peruánsky zvaný spíš jako "Pasuchaca".
Výskyt
Vyskytuje se hlavně v horských oblastech Jižní Ameriky, původem však pochází z Ameriky Severní.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je celá nadzemní část obsahující flavonoidy, třísloviny, glykosidy, antocyanidiny, silice, slizy aj. Lze však využívat i kořen, ve kterém je nejvyšší koncentrace účinných látek.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využíván.
Tradiční, lidové využití
Lidové, peruánské léčitelství si kakostu cenilo především pro jeho antibiotické vlastnosti. Kromě toho byl významný i díky tomu, že reguloval hladinu cukru v krvi, což bylo velmi prospěšné zejména při diabetu (antidiabetikum).
Dále příznivě působil na správnou funkci slinivky, jako prevence zánětu, rakoviny slinivky břišní. Účinkoval i antioxidačně, imunostimulačně (oslabená imunita), protizánětlivě, antibakteriálně, antimykoticky a adstringentně (svíravě).
Toho se využívalo zejména při průjmech (antidiaroikum), úplavici, zánětech v dutině ústní (zánět hrtanu, nosohltanu), aftech, kvasinkových infekcích nebo plísních, menstruačních potížích, žaludečních vředech nebo pro zástavu vnitřního krvácení (hemostatikum). Antioxidační působení zajišťovalo odplavení škodlivých látek z těla ven, hlavně volných radikálů a zpomalení stárnutí organismu (Anti-Aging).
Hojně se používal i zevně, a to k léčbě hemoroidů, popálenin, špatně se hojících ran, bradavic, otoků (např. nohou) nebo při krvácení dásní. Jako kloktadlo byl vhodný při bolestech dásní, zubů nebo bolesti v krku.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Neužívejte v těhotenství, při kojení a nedávejte dětem do 3 let! Neužívejte dlouhodobě, tj. déle než 5 týdnů!