459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Kakost skvrnitý, Geranium

Druhy

Druhem používaným (především tradiční peruánskou medicínou) pro své léčivé účinky je kakost skvrnitý (Geranium dielsianum), peruánsky zvaný spíš jako "Pasuchaca".

Výskyt

Vyskytuje se hlavně v horských oblastech Jižní Ameriky, původem však pochází z Ameriky Severní.

Kakost skvrnitý, Geranium

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je celá nadzemní část obsahující flavonoidy, třísloviny, glykosidy, antocyanidiny, silice, slizy aj. Lze však využívat i kořen, ve kterém je nejvyšší koncentrace účinných látek.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není v dnešní době využíván.

Tradiční, lidové využití

Lidové, peruánské léčitelství si kakostu cenilo především pro jeho antibiotické vlastnosti. Kromě toho byl významný i díky tomu, že reguloval hladinu cukru v krvi, což bylo velmi prospěšné zejména při diabetu (antidiabetikum).

Dále příznivě působil na správnou funkci slinivky, jako prevence zánětu, rakoviny slinivky břišní. Účinkoval i antioxidačně, imunostimulačně (oslabená imunita), protizánětlivě, antibakteriálně, antimykoticky a adstringentně (svíravě).

Toho se využívalo zejména při průjmech (antidiaroikum), úplavici, zánětech v dutině ústní (zánět hrtanu, nosohltanu), aftech, kvasinkových infekcích nebo plísních, menstruačních potížích, žaludečních vředech nebo pro zástavu vnitřního krvácení (hemostatikum). Antioxidační působení zajišťovalo odplavení škodlivých látek z těla ven, hlavně volných radikálů a zpomalení stárnutí organismu (Anti-Aging).

Hojně se používal i zevně, a to k léčbě hemoroidů, popálenin, špatně se hojících ran, bradavic, otoků (např. nohou) nebo při krvácení dásní. Jako kloktadlo byl vhodný při bolestech dásní, zubů nebo bolesti v krku.

 

 

Boldovník, Peumus
Žumara, Trachycarpus
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Hvězdnice, Aster
Černohlávek, Prunella

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Neužívejte v těhotenství, při kojení a nedávejte dětem do 3 let! Neužívejte dlouhodobě, tj. déle než 5 týdnů!

Kakost skvrnitý, Geranium

Sdílení

Tolice, Vojtěška, Medicago
Čajovníkovec, Aspalathus
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Myrta, Myrtus
Morač, Ammi, Pakmín