Marsdénie, Kondurango
Druhy
Druhem významným pro své léčivé účinky je marsdénie kondurangová (Marsdenia condurango), běžně nazývaná jen jako kondurango.
Výskyt
Rozšířena je v horských oblastech Jižní Ameriky - Peru, Ekvádor, Kolumbie.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je kůra s hlavní účinnou látkou conduritolem a cyklitolem. Mezi další významné obsahové látky patří glykosidy, steroidy, kofein, flavonoidy a deriváty kumarinů.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou nejsou přisuzovány žádné léčivé účinky.
Tradiční, lidové využití
Lidové léčitelství využívalo kondurango pro léčbu problémů trávicího traktu (stomachikum), jako je nechutenství, nevolnost, nadýmání (karminativum), bolest žaludku, žaludeční vředy nebo rakovina žaludku. Také podporovala správnou funkci jater (poruchy jater, hepatoprotektivum) a slinivky břišní (zánět slinivky břišní) a stimulovala produkci žluči (cholagogum).
V lidové medicíně byla považována za analgetikum (tlumící bolest), antiseptikum, hemostatikum (pro zástavu krvácení), adstringens (svíravá látka, např. při průjmech, antidiaroikum), tonikum (pro celkové posílení organismu, při únavě), antiflogistikum (proti zánětům), antioxidant (k odstranění škodlivých volných radikálů z těla a zpomalení stárnutí) a také za protirakovinnou látku.
Doporučována byla při anorexii, beri-beri (nemoc z nedostatku vitamínu B1), tuberkulóze (antituberkulotikum), revmatismu (antirevmatikum), plísních kůže, nohou a nehtů (antimykotikum) a pro očištění lymfatického systému (snížená imunita, zvětšení, zánět mízních uzlin, alergie, lymfedém, lymfatický otok).
Dříve se kondurango používalo i při uštknutí hadem nebo při léčbě syfilis.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Neužívejte v těhotenství a při kojení! Nepodávejte dětem do 3 let!