459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Měsíček, Calendula

Druhy

Lékařské a farmaceutické využití má jen jeden druh – měsíček lékařský (Calendula officinalis).

Výskyt

Měsíček je oficiální i tradiční rostlinou celé jižní a střední Evropy, velmi rozšířen je i na Kanárských ostrovech. Většinou je pěstován na zahradách, planě se skoro nevyskytuje.

Měsíček, Calendula

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Z měsíčku lékařského využíváme květ sbíraný ihned po rozkvětu. Sklízíme asi 5x do roka, poslední sběr je v období od září do listopadu. Květy obsahují flavonoidy, karotenoidy, saponiny, silice, hořčiny, kyselinu salicylovou a vitamin C.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicína potvrdila léčebné účinky měsíčku na trávicí trakt – zvyšuje tvorbu žluči (cholagogum) a pomáhá při zánětech sliznic trávicího traktu díky svým protizánětlivým a antibakteriálním účinkům. Při hypertenzi snižuje krevní tlak (antihypertenzivum).

Tradiční, lidové využití

Měsíček měl slabý spasmolytický účinek a podporoval pocení (diaforetikum). Díky obsahu saponinům dokázala snižovat hladinu cholesterolu v krvi (hypolipidemikum), zpomalovala srdeční činnost (arytmie, bušení srdce). Podporovala tvorbu nové tkáně při hojení (keratoplastika), čímž napomáhala zrychlit hojení ran, bércových vředů a proleženin.

Zevně se používala ve formě ústní vody nebo kloktadla při zánětech ústní dutiny a hltanu (afty).

Měsíček najdeme ve formě čajů, čajových směsí, mastí, zásypů, kloktadel, ústních vod, atd.

Dříve se měsíček používal i při zánětech žaludku a střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida), žaludečních vředech, zácpě (laxativum), žloutence, pro úpravu menstruace, jako preventivní prostředek před klimakterickými obtížemi, pro snížení svalového napětí (myorelaxans, křeče svalů), pro útlum nervové soustavy (sedativum), pro podporu lymfatického systému (oslabené imunity) a při nateklých mízních uzlinách, při léčbě infekcí horních cest dýchacích (rýma, zánět nosohltanu, hrtanu, mandlí, vedlejších dutin nosních, průdušek, plic), kašle a astmatu.

Zevně se aplikoval na křečové žíly, ekzémy, bradavice, kuří oka, neštovice, plísňová onemocnění, omrzliny a popáleniny, při zánětu spojivek a konečníku a pro lepší hojení pooperačních jizev.

 

 

Orobinec, Typha
Lukuma, Pouteria
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Indigovník, Indigofera
Meloun, Citrullus

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

U měsíčku lékařského nebyly potvrzeny žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace. Při zevním použití se u citlivějších lidí může projevit alergická reakce.

Měsíček, Calendula

Sdílení

Líčidlo, Phytolacca
Cibule, Allium cepa
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Prha, Arnica
Světlice, Carthamus, Saflor