Listnatec, Ruscus
Druhy
Druhem s léčivými účinky je listnatec ostnitý (Ruscus aculeatus).
Výskyt
Listnatec se vyskytuje především v západní Evropě a v oblasti Středozemního moře, dále pak ve východní v Asii (po Kavkaz a Írán). V České republice ho nenajdeme.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Používanou částí z listnatce je kořen (vykopáváme na jaře a na podzim), který obsahuje velké množství saponinů (ruscogenin, neoruscogenin).
Využití podle moderní medicíny
Listnatec nemá oficiální medicínou potvrzené léčivé účinky.
Tradiční, lidové využití
Listnatec měl protizánětlivý (antiflogistický) účinek a zároveň smršťoval cévy. Toho se využívalo při pocitu těžkých nohou (především u žen), při křečových žilách, zánětu cév, zánětu povrchových a hlubokých žil, premenstruačního syndromu, diabetické retinopatie (poškození sítnice) a hemoroidech. Snižoval bolest (analgetikum) a otoky (např. nohou).
Naši předkové ho dříve kromě výše zmíněných indikací používali k léčbě ledvinových kamenů a zánětu močových cest, močového měchýře.
Dříve byly větvičky listnatce používány jako metlička k čištění řeznických špalků, proto má také v angličtině název Butcher´sBroom (tj. řeznický smeták).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při užívání běžných terapeutických dávek nemá listnatec žádné nežádoucí účinky. Je možné ho užívat i během těhotenství a v době kojení.
Vnitřní užívání bobulí vyvolává silný průjem. Není vhodný pro osoby s hypertenzí!