Břečťan, Hedera
Druhy
Farmaceuticky a lékařsky nejvýznamnějším druhem je břečťan popínavý (Hedera helix).
Výskyt
Břečťan je typický svými stálezelenými liánami, vyskytuje se v celé Evropě a Asii. Dalším jeho charakteristickým znakem jsou různé tvary listů rostoucích na jedné rostlině (heterofylie).
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Využívanou částí jsou listy sbírané na jaře (v dubnu, květnu), nebo pak v červenci až srpnu. Nejvíce zastoupenou obsahovou látkou jsou triterpenové saponiny (hederakosidy).
Využití podle moderní medicíny
Břečťan je vhodný pro léčbu problémů spojených s dýchací soustavou. Působí jako expektorans (usnadňuje vykašlávání, a to díky obsahu saponinů, které rozpouštějí tuhý hlen z průdušek), zvyšuje totiž tvorbu hlenu a má spasmolytické účinky (uvolňuje křeče hladké svaloviny dýchací trubice).
Má i antibakteriální, antivirový a anthelmintický účinek. Používá se při kašli a bronchitidě (zánět průdušek), a to díky jeho bronchodilatačnímu účinku (rozšiřuje dýchací cesty).
Na nervový systém působí mírně sedativně.
Tradiční, lidové využití
V lidovém léčitelství se uplatňují plody břečťanu díky svému mírnému dávivému a laxativnímu (projímavému) efektu. Listy se užívaly k povzbuzení činnosti jater (hepatoprotektiva) a žlučníku (cholagoga).
Na kardiovaskulární systém působí břečťan v závislosti na velikosti dávky. Při malých dávkách cévy rozšiřuje, naopak při vysokých dávkách je svírá, zužuje. Zpomaluje zrychlený srdeční tep.
Přidává se do krev čistících čajů (detoxikační látka), které jsou vhodné například při lupénce, může se použít i proti dně a revmatismu.
Zevně byl aplikován při zánětech, neuralgických potížích (bolest svalů, poruchy nervů), vředech nebo celulitidě, kdy dráždil pokožku a potlačoval hromadění vody v tkáních (proti otokům). Čerstvé listy se přikládaly na popáleniny, či na tvrdou kůži chodidel.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Pozor na modročerné bobule! Zejména na jaře jsou velmi jedovaté.
Při vnitřním podání je vhodné se předem poradit s lékařem. Obsah účinných látek se u každé rostliny liší, záleží na podmínkách, ve kterých roste. Požití vyšších dávek vede k životu nebezpečné otravě organismu.
Nežádoucím účinkem již při letmém dotyku může být alergická reakce, která se projeví podrážděním pokožky.
Ve formě čaje se břečťan samostatně nepodává, je pouze součástí čajových směsí.