459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Jakon, Yacon

Druhy

Druhem využívaným pro své léčivé účinky je rostlina známá pod názvem jakon (Smallanthus sonchifolius, syn. Polymnia sonchifolia).

Výskyt

Svým původem pochází z horské oblasti And v Jižní Americe.

Jakon, Yacon

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru jsou hlízy, vzhledově podobné bramborám, ale svou chutí připomínají meloun. Jsou bohaté na aminokyseliny, enzymy, vlákninu, fruktooligosacharidy, minerální látky (draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor) a vitamíny (vit. A, vit. B1, vit. B2 a vit. C). Využít se však dají i další části rostliny, a to listy či lodyhy, které ale mají nahořklou chuť.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není v dnešní době využíván.

Tradiční, lidové využití

Tradičně se hlízy jakonu používají jako zelenina se svou charakteristickou chutí i konzistencí. Jsou velice šťavnaté, dužinu mají sklovitého vzhledu a chutnají po ovoci. Kromě toho jsou kořenové hlízy vhodné k výrobě fruktózy.

Konzumace hlíz je vhodná pro diabetiky (antidiabetikum, hypoglykemikum na snížení hladiny krevního cukru), osoby se zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi (hypolipidemikum), vysokém krevním tlaku (antihypertenzivum), při redukční dietě (nadváha, antiobezitikum, chuť k jídlu) nebo také při chronickém onemocnění jater (žloutenka, mononukleóza, poruchy funkce jater, zánět, ztučnění, cirhóza jater, hepatoprotektivum).

Díky obsahu fruktooligosacharidů získal nejen sladkou chuť, ale v trávicím traktu působil i jako prebiotikum a účinkoval i v prevenci osteoporózy.

Působil protizánětlivě a močopudně. Pomáhal při zácpě (laxativum), problémech s trávením (stomachikum).

Odvar z listů působil jako antioxidant. Z těla tedy pomáhal odstraňovat škodlivé volné radikály a zpomaloval stárnutí. Zároveň také působil v prevenci vzniku rakoviny (protinádorový účinek) a aterosklerózy.
Používal se při zánětu močového měchýře, močových cest, ledvin.

Kromě léčebných účelů se dodnes používá k náboženským rituálům. Hlízy se používají také k přímě konzumaci ať už v syrovém nebo sušeném stavu. Jsou z nich vyráběny sirupy, nápoje, křupky nebo vločky. Sirup je nízkokalorický a je tedy vhodným sladidlem pro diabetiky.

 

 

Drynarie, Drynaria
Moringa olejodárná
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Lnice, Linaria
Ženšen, Panax

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Jakon, Yacon

Sdílení

Oves, Avena
Cuti Cuti, Asplenium
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Myrhovník, Commiphora
Ledebouriela, Saposhnikovia