459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Dub, Quercus

Druhy

Po celém světě najdeme kolem 500 druhů dubů. Farmaceuticky a medicínsky významnými druhy jsou: dub zimní (Quercus petraea), dub letní (Quercus robur), dub pýřitý (Quercus pubescens), dub korkový (Quercus suber), dub cer neboli dub slovenský (Quercus cerris) a dub barvitý (Quercus infectoria).

Výskyt

Duby se vyskytují převážně v Severní Americe, severní Asii a méně také v Evropě (vč. České republiky).

Dub, Quercus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Na jaře (březen až duben) se sbírá mladá, lesklá kůra z větví nebo kmenů. Na podzim je možné sbírat i plody (žaludy).
Nejvýznamnějšími obsahovými látkami kůry jsou třísloviny s kyselinou elagovou, flavonoidy, hořčiny a pryskyřice. Žaludy obsahují až 40% škrobu, dále pak cukry, bílkoviny, mastný olej a třísloviny.

Využití podle moderní medicíny

Díky vysokému obsahu tříslovin má dub především adstringentní (svíravé) účinky. Ty zabraňují prostupu krve přes kapiláry při zánětech trubice trávicího traktu a pomáhají při průjmech (antidiaroika). Současně působí i antibakteriálně a protizánětlivě. Odvar z kůry se používá při cirhóze jater a při otravách těžkými kovy (olovo, železo) nebo alkaloidy. Je vhodný také pro léčbu žilních onemocnění (venofarmaka).
U žen se užívá při nadměrné a dlouhotrvající menstruaci.

Zevně se účinků tříslovin využívá při nadměrném pocení, zejména při pocení rukou a nohou (antihidrotika), při léčbě omrzlin a nejrůznějších kožních onemocněních a jako kloktadlo pro léčbu zánětů v dutině ústní (rýma, zánět hrtanu, mandlí, nosohltanu, vedlejších dutin nosních).

Velmi blahodárný účinek má i při léčbě popálenin I. a II. stupně, kdy svými svíravými účinky zabraňuje dalším ztrátám lymfy.
Dub barvitý poskytuje také další lékopisnou surovinu, tzv. duběnky. Jsou to kulaté útvary, hálky, vznikající po napadení pupenů hmyzem - žlabatkou listovou. Poté co žlabatka opustí duběnku, ta obsahuje až 70% tříslovin.

Tradiční, lidové využití

Dříve se čaj z listů podával dětem při nočním pomočování. Používal se také do čajových směsí pro čištění krve (detoxikační látka), dále při rozedmě plic, krvácení z plic a vykašlávání krve.

Zevně se přikládal ve formě obkladů na plísňová onemocnění kůže, ekzémy, proti svrabu, na hnisavé a špatně se hojící rány a na svědění konečníku, hemoroidy, řitní trhliny.

 

 

Dřezovec, Gleditsia
Atraktylis, Atractylodes
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Síťovka, Dictyophora
Čajovníkovec, Aspalathus

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Dub nemá žádné potvrzené vedlejší účinky.
Zevně se nesmí používat při rozsáhlejších nekrózách kůže a sliznic, popáleninách III. stupně a při poleptání.
Nedoporučuje se užívat dlouhodobě, tanin obsažený v tříslovinách je mírně karcinogenní (rakovinotvorný).

Dub, Quercus

Sdílení

Chmel, Humulus
Tymián, Mateřídouška, Tmyhus
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Jalovec, Juniperus
Petržel, Petroselinum