Jitrocel, Plantago
Druhy
Nejvíce využívanými druhy jsou jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), známý pod mnoha lidovými názvy jako např. beraní jazýček, myší ocas, celník, hojílek a mnoho dalších, a jitrocel větší (Plantago major).
Výskyt
Jitrocel je rozšířen téměř po celém světě.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je především list sbíraný od května do srpna a nať, u některých druhů i semena. V lidovém léčitelství své uplatnění našly i kořínky. Mezi hlavní obsahové látky patří slizy, třísloviny, saponiny, enzymy (invertin, emulzin), kyselina křemičitá, kyselina citronová, vitamin C a minerální látky (draslík, vápník a zinek).
Využití podle moderní medicíny
Jitrocel kopinatý je nejvíce používaný proti kašli a k lepšímu vykašlávání (antitusikum a expektorans) ve formě nálevů, tekutých extraktů nebo sirupů.
Dále je vhodný při nachlazení, horečce, bronchitidě, chrapotu, zánětu v ústní dutině a nosohltanu, zvyšuje tvorbu žaludeční šťávy (karminativa), čímž podporuje trávení (stomachikum). Má protizánětlivý (antiflogistikum) a antibakteriální účinek.
Semena jitrocele se používají jako projímadlo při zácpě (laxativum).
Zevně se přikládá na kožní záněty, špatně se hojící rány (granulancia), kožní vředy, včelí či vosí bodnutí a hemoroidy.
Tradiční, lidové využití
Jitrocel větší byl užíván při hypotenzi, na odbourávání cholesterolu (hypolipidemikum), pro své svíravé (adstringentní) účinky, při plicní embolii.
Též byl jitrocel volen u nemocí vylučovací soustavy (pálení při močení, tmavá moč, zánětu močového měchýře a močových cest, močových kamenech, glomerulonefritida, zánět a porucha funkce ledvin, selhávání ledvin).
Lidové léčitelství využívalo jitrocel kopinatý při různých onemocněních žaludku (zánět, vřed), střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida, dráždivý tračník, zánět slepého střeva) a žlučníku (zánět, kameny), při úplavici, průjmu, škrkavkách, poruchách menstruace, na čištění krve (detoxikační látka), při chudokrevnosti, pro snížení hladiny cukrů v krvi při cukrovce (hypoglykemikum), dně, černém kašli, astmatu, tuberkulóze a jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny.
Zevně pomáhal při parodontóze, trombóze žil, ekzémech, popáleniny, bércových vředech, otocích nohou, přikládal se na puchýře, rány, modřiny, bodnutí hmyzem nebo i při pokousání psem nebo uštknutí hadem.
Jitrocel větší měl své využití při bolestech břicha, potížích s trávením, jako diuretikum (močopudná látka), při očních chorobách (zhoršení zraku) a krvácení (hemostatikum).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při podávání běžných dávek nemá jitrocel žádné prokázané vedlejší účinky ani kontraindikace. Lze jej užívat i dlouhodobě a také v těhotenství a době kojení.