459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Jitrocel, Plantago

Druhy

Nejvíce využívanými druhy jsou jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), známý pod mnoha lidovými názvy jako např. beraní jazýček, myší ocas, celník, hojílek a mnoho dalších, a jitrocel větší (Plantago major).

Výskyt

Jitrocel je rozšířen téměř po celém světě.

Jitrocel, Plantago

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je především list sbíraný od května do srpna a nať, u některých druhů i semena. V lidovém léčitelství své uplatnění našly i kořínky. Mezi hlavní obsahové látky patří slizy, třísloviny, saponiny, enzymy (invertin, emulzin), kyselina křemičitá, kyselina citronová, vitamin C a minerální látky (draslík, vápník a zinek).

Využití podle moderní medicíny

Jitrocel kopinatý je nejvíce používaný proti kašli a k lepšímu vykašlávání (antitusikum a expektorans) ve formě nálevů, tekutých extraktů nebo sirupů.

Dále je vhodný při nachlazení, horečce, bronchitidě, chrapotu, zánětu v ústní dutině a nosohltanu, zvyšuje tvorbu žaludeční šťávy (karminativa), čímž podporuje trávení (stomachikum). Má protizánětlivý (antiflogistikum) a antibakteriální účinek.

Semena jitrocele se používají jako projímadlo při zácpě (laxativum).

Zevně se přikládá na kožní záněty, špatně se hojící rány (granulancia), kožní vředy, včelí či vosí bodnutí a hemoroidy.

Tradiční, lidové využití

Jitrocel větší byl užíván při hypotenzi, na odbourávání cholesterolu (hypolipidemikum), pro své svíravé (adstringentní) účinky, při plicní embolii.

Též byl jitrocel volen u nemocí vylučovací soustavy (pálení při močení, tmavá moč, zánětu močového měchýře a močových cest, močových kamenech, glomerulonefritida, zánět a porucha funkce ledvin, selhávání ledvin).

Lidové léčitelství využívalo jitrocel kopinatý při různých onemocněních žaludku (zánět, vřed), střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida, dráždivý tračník, zánět slepého střeva) a žlučníku (zánět, kameny), při úplavici, průjmu, škrkavkách, poruchách menstruace, na čištění krve (detoxikační látka), při chudokrevnosti, pro snížení hladiny cukrů v krvi při cukrovce (hypoglykemikum), dně, černém kašli, astmatu, tuberkulóze a jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny.

Zevně pomáhal při parodontóze, trombóze žil, ekzémech, popáleniny, bércových vředech, otocích nohou, přikládal se na puchýře, rány, modřiny, bodnutí hmyzem nebo i při pokousání psem nebo uštknutí hadem.

Jitrocel větší měl své využití při bolestech břicha, potížích s trávením, jako diuretikum (močopudná látka), při očních chorobách (zhoršení zraku) a krvácení (hemostatikum).

Lilek, Solanum
Rosnatka, Drosera
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Yzop, Hyssopus
Majoránka, Majorana

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při podávání běžných dávek nemá jitrocel žádné prokázané vedlejší účinky ani kontraindikace. Lze jej užívat i dlouhodobě a také v těhotenství a době kojení.

Jitrocel, Plantago

Sdílení

Loubinec, Ampelopsis
Ploštičník, Cimicifuga
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Jahodník, Fragaria
Meduňka, Melissa