459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Jitrocel, Plantago

Druhy

Nejvíce využívanými druhy jsou jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), známý pod mnoha lidovými názvy jako např. beraní jazýček, myší ocas, celník, hojílek a mnoho dalších, a jitrocel větší (Plantago major).

Výskyt

Jitrocel je rozšířen téměř po celém světě.

Jitrocel, Plantago

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je především list sbíraný od května do srpna a nať, u některých druhů i semena. V lidovém léčitelství své uplatnění našly i kořínky. Mezi hlavní obsahové látky patří slizy, třísloviny, saponiny, enzymy (invertin, emulzin), kyselina křemičitá, kyselina citronová, vitamin C a minerální látky (draslík, vápník a zinek).

Využití podle moderní medicíny

Jitrocel kopinatý je nejvíce používaný proti kašli a k lepšímu vykašlávání (antitusikum a expektorans) ve formě nálevů, tekutých extraktů nebo sirupů.

Dále je vhodný při nachlazení, horečce, bronchitidě, chrapotu, zánětu v ústní dutině a nosohltanu, zvyšuje tvorbu žaludeční šťávy (karminativa), čímž podporuje trávení (stomachikum). Má protizánětlivý (antiflogistikum) a antibakteriální účinek.

Semena jitrocele se používají jako projímadlo při zácpě (laxativum).

Zevně se přikládá na kožní záněty, špatně se hojící rány (granulancia), kožní vředy, včelí či vosí bodnutí a hemoroidy.

Tradiční, lidové využití

Jitrocel větší byl užíván při hypotenzi, na odbourávání cholesterolu (hypolipidemikum), pro své svíravé (adstringentní) účinky, při plicní embolii.

Též byl jitrocel volen u nemocí vylučovací soustavy (pálení při močení, tmavá moč, zánětu močového měchýře a močových cest, močových kamenech, glomerulonefritida, zánět a porucha funkce ledvin, selhávání ledvin).

Lidové léčitelství využívalo jitrocel kopinatý při různých onemocněních žaludku (zánět, vřed), střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida, dráždivý tračník, zánět slepého střeva) a žlučníku (zánět, kameny), při úplavici, průjmu, škrkavkách, poruchách menstruace, na čištění krve (detoxikační látka), při chudokrevnosti, pro snížení hladiny cukrů v krvi při cukrovce (hypoglykemikum), dně, černém kašli, astmatu, tuberkulóze a jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny.

Zevně pomáhal při parodontóze, trombóze žil, ekzémech, popáleniny, bércových vředech, otocích nohou, přikládal se na puchýře, rány, modřiny, bodnutí hmyzem nebo i při pokousání psem nebo uštknutí hadem.

Jitrocel větší měl své využití při bolestech břicha, potížích s trávením, jako diuretikum (močopudná látka), při očních chorobách (zhoršení zraku) a krvácení (hemostatikum).

 

 

Vachta, Menyanthes
Kurkuma, Curcuma
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Kapraď, Dryopteris
Kozinec, Astragalus

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při podávání běžných dávek nemá jitrocel žádné prokázané vedlejší účinky ani kontraindikace. Lze jej užívat i dlouhodobě a také v těhotenství a době kojení.

Jitrocel, Plantago

Sdílení

Violka, Fialka, Viola
Třemdava, Dictamnus
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Světlice, Carthamus, Saflor
Kruženka, Schkuhria