459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Krušina, Frangula

Druhy

Do rodu krušina spadá celosvětově asi 20 druhů. Jen krušina olšová (Frangula alnus) roste u nás v ČR a jezde tedy farmaceuticky a lékařsky využívanou.

Výskyt

Jak bylo zmíněno výše, krušina olšová se vyskytuje v České republice, ostatní druhy jsou rozšířené po celém světě, především v mírném podnebném pásu.

Krušina, Frangula

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

V období od března do května sbíráme kůru nejlépe z mladých větviček, která obsahuje antrachinonové glykosidy a alkaloidy. Látky obsažené v čerstvé kůře působí dráždivě na kůži (derivancia), proto je výhodnější používat kůru sušenou.

Využití podle moderní medicíny

Kůra z krušiny má silně projímavé účinky (laxativum). S opatrností a v malých dávkách je možné užívat ji i dlouhodobě, a to zejména při hemoroidech, po operacích konečníku a při chronických zácpách. Používá se také proti červům (anthelmintikum), při onemocněních sleziny a přidává se do čajových směsí – metabolických, žlučníkových a na hubnutí (obezita).

Tradiční, lidové využití

V minulosti byla využívána pro podporu močení (diuretikum), pro úpravu menstruačního cyklu. Dále se odvar podával před spaním pro navození silného pocení (diaforetika) a při horečkách.
Zevně se používala při svrabu, špatně se hojících ranách a proti kazivosti zubů.

 

 

Divizna, Verbascum
Olivovník, Olea
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Acai Berry, Palma acai
Tea tree, Kajeput

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nebezpečné je užívání vysokých dávek, krušina se pak stává jedovatou! Může způsobit otravu, která se projevuje zvracením, křečemi trávicího traktu a krvavými průjmy.

Krušina je kontraindikována při současné terapii kortikoidy, diuretiky a kardiotoniky.

Neužívejte v těhotenství a při kojení, při neprůchodnosti střev, při zánětu slepého střeva a nepodávejte dětem mladším 12 let.

Krušina, Frangula

Sdílení

Ptačí zob, Ligustrum
Puerarie, Kudzu
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Límcovka, Stropharia
Olše, Alnus