Krušina, Frangula
Druhy
Do rodu krušina spadá celosvětově asi 20 druhů. Jen krušina olšová (Frangula alnus) roste u nás v ČR a jezde tedy farmaceuticky a lékařsky využívanou.
Výskyt
Jak bylo zmíněno výše, krušina olšová se vyskytuje v České republice, ostatní druhy jsou rozšířené po celém světě, především v mírném podnebném pásu.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
V období od března do května sbíráme kůru nejlépe z mladých větviček, která obsahuje antrachinonové glykosidy a alkaloidy. Látky obsažené v čerstvé kůře působí dráždivě na kůži (derivancia), proto je výhodnější používat kůru sušenou.
Využití podle moderní medicíny
Kůra z krušiny má silně projímavé účinky (laxativum). S opatrností a v malých dávkách je možné užívat ji i dlouhodobě, a to zejména při hemoroidech, po operacích konečníku a při chronických zácpách. Používá se také proti červům (anthelmintikum), při onemocněních sleziny a přidává se do čajových směsí – metabolických, žlučníkových a na hubnutí (obezita).
Tradiční, lidové využití
V minulosti byla využívána pro podporu močení (diuretikum), pro úpravu menstruačního cyklu. Dále se odvar podával před spaním pro navození silného pocení (diaforetika) a při horečkách.
Zevně se používala při svrabu, špatně se hojících ranách a proti kazivosti zubů.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nebezpečné je užívání vysokých dávek, krušina se pak stává jedovatou! Může způsobit otravu, která se projevuje zvracením, křečemi trávicího traktu a krvavými průjmy.
Krušina je kontraindikována při současné terapii kortikoidy, diuretiky a kardiotoniky.
Neužívejte v těhotenství a při kojení, při neprůchodnosti střev, při zánětu slepého střeva a nepodávejte dětem mladším 12 let.