459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Cibule, Allium cepa

Druhy

Léčivé účinky jsou popisovány u běžně známé a často v kuchyni používané cibule kuchyňské (Allium cepa).

Výskyt

Cibule pochází ze střední Asie, dnes se ale vyskytuje hojně i v jiných oblastech světa, včetně České republiky, kde je pěstována v zahradách nebo na polích.

Cibule, Allium cepa

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Sbírají se plně rozvinuté cibule v období od července do září. Z obsahových látek je důležité vyzdvihnout hořčičné glykosidy (aliiny), které působí dráždivě na oči (slzení), vůni a chuť dodávají cibuli silice, dále obsahuje cukry, aminokyseliny, vitaminy a minerální látky.
Podobné složení i účinky mají Cibule zimní, Pažitka.

Využití podle moderní medicíny

Cibule je využívána pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky, působí především v celém trávicím traktu. Upravuje střevní mikroflóru (jako prebiotika), působí proti střevním parazitům a podporuje tvorbu trávicích enzymů (amara, stomachika) a žluče (cholagogické účinky, podobně jako u česneku). Pozitivně působí i na kardiovaskulární systém – snižuje krevní tlak u hypertenze, používá se při ateroskleróze a při některých poruchách srdce. Zároveň snižuje hladinu cukrů v krvi (hypoglykemika), a proto je vhodná pro diabetiky.

Dále se podává při léčbě infekčních zánětů dýchacích cest (rýma, zánět nosohltanu, vedlejších dutin nosních), zlepšuje vykašlávání (expektorans), užívá se při teplotě z nachlazení, kašli a zánětu průdušek.

Tradiční, lidové využití

Lidové léčitelství využívalo cibuli navíc při léčbě astmatu, nepravidelné menstruaci a při cukrovce, dále jako diuretikum (je močopudná), její sedativní účinky pak pro útlum nervové soustavy, též jako antioxidant, zevně pak při bodnutí hmyzem, u dětí proti roupům. Přikládala se i na hnisavé, špatně se hojící rány (epitelizancia a granulancia).

 

 

Sedoulek, Ophiopogon
Harpagofyt, Harpagophytum
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Šanta, Nepeta
Serenoa, Trpasličí palma

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Užívání cibule v přiměřeném množství nemá žádné nežádoucí účinky. Při vyšších dávkách se může objevit nevolnost až zvracení, bolesti břicha.
Nedoporučuje se užívat ji při žaludečních a dvanáctníkových vředech.

Nedoporučuje se kombinovat cibuli s těmito bylinami: Jam, Jujuba, Lopater, Rdesno mnohokvěté.

Cibule, Allium cepa

Sdílení

Maraba, Kaempferia
Blín, Hyoscyamus
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Celer, Apium
Kontryhel, Alchemilla