459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Jetel, Trifolium

Druhy

Druhem velmi známým a oblíbeným, mající také léčivé účinky, je jetel luční (Trifolium pratense). Někdy je nesprávně nazýván jako jetel červený.

Výskyt

Jetel se vyskytuje v mírném pásu Evropy, Asie i Ameriky, případně i na severu Afriky.

Jetel, Trifolium

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je květ obsahující velmi široké spektrum účinných látek, jako např. flavonoidy a izoflavonoidy (= fytoestrogeny), třísloviny, saponiny, organické kyseliny, barviva, vit. A, vit. C, vit. B1, vit. B2, vit. B6 a z minerálních látek vápník, hořčík a železo. Sbíráme je v období od května do října.

Využití podle moderní medicíny

Nejvýznamnějšími obsahovými látkami jsou již výše zmíněné fytoestrogeny (hlavně izoflavony, daidzein a genistein), což jsou látky, které svou strukturou napodobují estrogeny lidské, případně živočišné. Využít se tedy dají pro zmírnění menopauzálních symptomů, jako je např. pocení, výkyvy nálad, deprese, návaly horka, bolesti hlavy, závratě či psychické poruchy (nespavosti, podrážděnost, deprese). Kromě toho slouží také jako podpůrná léčba u osteoporózy, kardiovaskulárních nebo nádorových onemocnění, kde působí jako inhibitor aromatázy.

Z dalších vlastností jetele je třeba zmínit účinky adstringentní (svíravé, díky obsaženým tříslovinám), dezinfekční a expektorační (podporující vykašlávání při vlhkém, produktivním kašli).

Tradiční, lidové využití

Lidově byl vyhledáván pro své žlučopudné účinky (cholagogum) a často se používal při problémech s trávením, jako např. při zvracení, průjmech (antidiaroikum), zánětech nebo otravě jídlem, nebo s dýchacím traktem (zejména při zánětech horních cest dýchacích, kašli (i černém), angíně, bronchitidě nebo nachlazení).

Působil sedativně (při nespavosti), protikřečově a detoxikačně, čehož se využívalo při revmatismu či dně a vhodný byl také při cukrovce (antidiabetikum).

Zevně se používal k dezinfekci hnisavých ran a ekzémů, případně v ústní dutině při jejích zánětech nebo při aftech a také na akné, vyrážky nebo otoky lymfatických uzlin.

 

 

Divizna, Verbascum
Kozlík, Valeriana
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Jedle, Abies
Dětelník, Psoralea

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Odvar z květu jetele je vhodný i pro dlouhodobější užívání.

Kvůli obsahu fytoestrogenů není však jeho užívání vhodné u pacientek s endometriózou, rakovinou prsu, vaječníků nebo dělohy.

Jetel, Trifolium

Sdílení

Žabník, Alisma
Stévie, Stevia
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Rozmarýna, Rosmarinus
Stelera, Stellera