Tea tree, Kajeput
Druhy
Významným druhem s léčivými účinky je kajeput střídavolistý (Melaleuca alternifolia), který je známý spíše pod názvem tea tree. Dalšími druhy s léčivými účinky, avšak méně využívanými jsou kajeput bělodřevý (Melaleuca leucadendron) a kajeput menší (Melaleuca minor).
Výskyt
Tento strom se vyskytuje většinou v mokřinách jihovýchodní Austrálie.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Využívanou částí z tohoto stromu jsou listy, ze kterých se vyrábí olej, případně se z nich využívají jen silice. Hlavními účinnými látkami jsou již zmíněné silice (terpinen, terpineol, cineol).
Využití podle moderní medicíny
Tea tree oil je považován za přírodní antiseptikum. Jeho zevní užití má antibakteriální, antivirové, antimykotické, anthelmintické i antiprotozoické účinky. Je doporučován na plísně nehtů, akné, poranění ústní dutiny (např. afty, opary, rozpraskané rty, prasklé koutky).
Tradiční, lidové využití
Tradiční medicína navíc využívala tea tree na bodnutí hmyzem, popáleniny, ekzémy, bradavice, lupy, hemoroidy a pro celkové urychlení hojení ran.
Dále působil i potopudně (diaforetikum), imunostimulačně, tlumil kašel (antitusikum) a usnadňoval vykašlávání (expektorans), pomáhal při rýmě, bolestech v krku, zánětu hrtanu, nosohltanu, vedlejších dutin nosních, parodontóze, bolestech svalů a kloubů a při revmatismu.
V dnešní době je součástí mnoha kosmetických přípravků a éterických olejů do aromalamp.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Neužívejte vnitřně!
Neužívejte v těhotenství a v době kojení.