459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Jinan, Ginkgo

Druhy

Farmaceuticky a medicínsky využívaným druhem je jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba).

Výskyt

Jinan původem pochází z Číny, kde je také národním stromem. Dále ho najdeme v Japonsku a v omezeném množství i v České republice, kde je vysazován spíš jen jako okrasný strom v parcích.

Jinan, Ginkgo

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Na jaře a na počátku léta se sbírá list, méně často se sbírá i plod. Listy obsahují velké množství flavonoidů (kvercetin, isoramnetin, kampferol), terpeny (bilobalid, ginkgolid) a vitamin C.

Využití podle moderní medicíny

Jinan má vazodilatační účinky, tj. rozšiřuje cévy, čehož se využívá v prevenci mozkové mrtvice, infarktu myokardu, dále při ateroskleróze, cévním poškození při diabetu, nedokrvení dolních končetin (studené končetiny) nebo poruchách paměti (zlepšuje funkce mozku – kognitivum a nootropikum, proti stárnutí). Snižuje krevní srážlivost (antiagregans, zvýšená srážlivost krve) a působí proti volným radikálům (antioxidant, antikancerogenní látka).

Tradiční, lidové využití

Tradiční medicína používala jinan odjakživa k léčbě astmatu, tuberkulózy, bronchitidě, zažívacích obtíží, kašle, zánětu ledvin, při hučení v uších, hluchotě, při poruchách paměti, závratích, otocích mozku, impotenci, Alzheimerově chorobě, Parkinsonově chorobě, bolestech hlavy, depresi (antidepresivum) a senilitě. Výtažek z listů byl používán také pro své antibakteriální vlastnosti, dále také na proleženiny, otoky a k léčbě otrav.

 

 

Serenoa, Trpasličí palma
Dymnivka, Corydalis
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Orobinec, Typha
Jojoba, Simmondsia

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nežádoucí účinky ani kontraindikace nejsou popisovány. Při podání vyšších dávek může docházet k onemocněním kůže (zčervenání kůže, svědění, otoky) a bolestem hlavy.

Nepoužívejte při současném podávání Warfarinu, snižuje jeho účinek!

Nedoporučuje se kombinace s Brutnákem.

Jinan, Ginkgo

Sdílení

Lukuma, Pouteria
Nardovník, Nardostachys
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Vrba, Salix
Tea tree, Kajeput