459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Jinan, Ginkgo

Druhy

Farmaceuticky a medicínsky využívaným druhem je jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba).

Výskyt

Jinan původem pochází z Číny, kde je také národním stromem. Dále ho najdeme v Japonsku a v omezeném množství i v České republice, kde je vysazován spíš jen jako okrasný strom v parcích.

Jinan, Ginkgo

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Na jaře a na počátku léta se sbírá list, méně často se sbírá i plod. Listy obsahují velké množství flavonoidů (kvercetin, isoramnetin, kampferol), terpeny (bilobalid, ginkgolid) a vitamin C.

Využití podle moderní medicíny

Jinan má vazodilatační účinky, tj. rozšiřuje cévy, čehož se využívá v prevenci mozkové mrtvice, infarktu myokardu, dále při ateroskleróze, cévním poškození při diabetu, nedokrvení dolních končetin (studené končetiny) nebo poruchách paměti (zlepšuje funkce mozku – kognitivum a nootropikum, proti stárnutí). Snižuje krevní srážlivost (antiagregans, zvýšená srážlivost krve) a působí proti volným radikálům (antioxidant, antikancerogenní látka).

Tradiční, lidové využití

Tradiční medicína používala jinan odjakživa k léčbě astmatu, tuberkulózy, bronchitidě, zažívacích obtíží, kašle, zánětu ledvin, při hučení v uších, hluchotě, při poruchách paměti, závratích, otocích mozku, impotenci, Alzheimerově chorobě, Parkinsonově chorobě, bolestech hlavy, depresi (antidepresivum) a senilitě. Výtažek z listů byl používán také pro své antibakteriální vlastnosti, dále také na proleženiny, otoky a k léčbě otrav.

 

 

Anemarhena, Anemarrhena
Koprníček, Ligusticum
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Temnoplodec, Aronie, Jeřáb
Lapacho, Tabebuia

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nežádoucí účinky ani kontraindikace nejsou popisovány. Při podání vyšších dávek může docházet k onemocněním kůže (zčervenání kůže, svědění, otoky) a bolestem hlavy.

Nepoužívejte při současném podávání Warfarinu, snižuje jeho účinek!

Nedoporučuje se kombinace s Brutnákem.

Jinan, Ginkgo

Sdílení

Kakost, Geranium
Žluťucha, Thalictrum
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Krušina, Frangula
Dobromysl, Origanum