459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Spirulina, Arthrospira

Druhy

Druhem používaným pro své léčivé účinky je spirulina (Arthrospira platensis), vláknitá sladkovodní sinice řadící se v dnešní době do tzv. zelených potravin a superpotravin (superfoods), kterým jsou přisuzovány blahodárné účinky na lidský organismus.

Výskyt

Vyskytuje se v tropických jezerech Afriky, Asie a Jižní Ameriky.

Spirulina, Arthrospira

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Využívá se celá sinice, většinou bývá upravena do podoby tablet, kapslí nebo prášku. Kvalitní spirulina potřebuje pro svůj růst velké množství světla. Kvalitu poznáme podle barvy – čím tmavší, tím lepší – a to právě díky přebytku chlorofylu.

Jejími hlavními obsahovými látkami jsou esenciální nenasycené mastné kyseliny, nukleové kyseliny (RNA a DNA), chlorofyl, vitamíny (vit. A, vit. B1, vit. B2, vit. B3, vit. B6, vit. B12, vit. C, vit. D, vit. E, kyselina listová), minerální látky (nejvíce draslík a dále pak vápník, chrom, hořčík, sodík, měď, zinek, fosfor, mangan a selen), kvalitní a dobře stravitelné proteiny, fykocianin aj.

Využití podle moderní medicíny

Hlavní její vlastností je, že působí jako silný antioxidant, detoxikační látka, tzn. lidské tělo důkladně zbavuje překyselení organizmu, škodlivých látek, vč. volných radikálů.

Tradiční, lidové využití

Dle lidového užívání podporuje přirozenou obranyschopnost organismu (imunostimulant na oslabenou imunitu), reguluje hladinu cukru v krvi (antidiabetikum) a snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů (hypolipidemikum), čímž umožňuje přecházet vzniku aterosklerózy a nemocí s ní spojenými (infarkt myokardu a angina pectoris, cévní mozková příhoda, tromboflebitida a flebotrombóza).

Díky tomu nedochází k předčasnému stárnutí (Anti-Aging) a vzniku vrásek a také působí protirakovinně.

Její užívání je také vhodné při redukci hmotnosti při nadváze či obezitě (antiobezitikum), snižuje totiž chuť k jídlu a při pravidelném užívání také chuť na sladké a podporuje udržení svalové hmoty (svalová atrofie).

Zároveň má protizánětlivé, antivirové a antibakteriální vlastnosti, přispívá k rychlejšímu hojení ran a zlepšuje přirozený stav kůže, nehtů a vlasů. Pomáhá také při ekzémech či akné. Zvyšuje psychickou i fyzickou odolnost organismu (tonikum) a napomáhá při problémech se soustředěním a nedostatkem energie (únava, únavový syndrom).

 

 

Káva, Kávovník, Coffea
Cistanche
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Jarva, Cnidium
Jasan, Fraxinus

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Spirulina, Arthrospira

Sdílení

Trnovník, Akát, Robinia
Korálovec ježatý, Yamabusitake
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Morušovník, Morus
Oreláník, Bixa