459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Kotvičník, Tribulus

Druhy

Druhem využívaným pro své léčivé účinky je kotvičník pozemní (Tribulus terrestris).

Výskyt

Kotvičník původně pochází z oblasti Číny a Japonska, dnes je hojně rozšířen po celém světě – v Evropě, Asii, Africe i Austrálii.

Kotvičník, Tribulus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Hlavní využití má především nať, ale pro léčivé účinky je možné používat jakoukoli jinou část rostliny (květy, plody, kořeny). Mezi hlavní biologicky aktivní látky, které rostlina produkuje, patří fytosteroly (jejich největší koncentrace je v plodech a kořenech), sapogeniny, alkaloidy, flavonoidy, glykosidy, třísloviny, pryskyřice a další.

Využití podle moderní medicíny

Kotvičník nemá oficiální medicínou potvrzené léčivé účinky.

Tradiční, lidové využití

Kotvičník byl v minulosti doporučován pro léčbu ischemické choroby srdce (infarkt a angina pectoris), a to díky obsahu saponinů v rostlině, které rozšiřovali koronární arterie (vazodilatans) a tím zlepšovali cirkulaci v koronárním (cévy srdce) oběhu a také díky jeho spasmolytickému účinku (uvolnění křečí hladké svaloviny). Spasmolytického a močopudného (diuretického) účinku bylo využíváno při léčbě onemocnění urogenitálního traktu – zánět ledvin, močových cest, močového měchýře, močové kameny, klimakterium, impotence, neplodnost (u mužů i žen).

Dle lidového léčení bylina stimulovala tvorbu pohlavních hormonů mužů i žen (tím má afrodiziakální účinky), čímž zvyšovala nízkou potenci a libido, zvyšovala tvorbu svalové hmoty (anabolika, např. u hubenosti).

Používal se pro zlepšení činnosti jater (hepatoprotektivum) a trávení (díky stimulaci sekrece žaludečních šťáv; stomachikum), pro zvýšení tvorby a vylučování žluče (cholagogum), proti srážení krve (antitrombotikum), při ateroskleróze, pro snížení hladiny cholesterolu (hypolipidemikum) a cukrů (hypoglykemikum) v krvi.

Zmiňováno bylo i posílení imunity (imunostimulans, adaptogen), pomoc při léčbě závratí, dny, hučení uších a benigní hyperplazie prostaty.

 

 

Bletila, Bletilla
Kostival, Symphytum
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Bér, Setaria
Nevadlec, Celosia

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

U používání kotvičníku nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace, a to ani v případě užití vyšších dávek.

Není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy.

Kotvičník, Tribulus

Sdílení

Dioscoreophyllum
Embilika, Amalaki
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Tomel, Diospyros
Zeměžluč, Centaurium