459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Embilika, Amalaki

Druhy

Druhem využívaným pro své léčivé vlastnosti je embilika lékařská (Emblica officinalis), běžně nazývaná jako „amalaki“ nebo „indický angrešt“. V Indii je považována za posvátný strom a její plody jsou nazývány jako „nebeské ovoce“.

Výskyt

Původem pochází z Indie, dnes ji najdeme i v oblasti Evropy, Asie, Severní i Jižní Ameriky.

Embilika, Amalaki

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru jsou především plody, které nejbohatším zdrojem přírodního vit. C. Dále obsahuje třísloviny (emblicaniny A a B, puniglukonin, pedunculagin), cukry a minerální látky (chrom, měď, zinek).

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není v dnešní době využívána.

Tradiční, lidové využití

Tradiční využití našla už před mnoha lety v ajurvédské medicíně. Ta jí připisovala široké spektrum účinků, např. antivirové, antibakteriální, antimykotické, anabolické, antihistaminové (při alergiích), spasmolytické (uvolňující křeče hladké svaloviny) či hepatoprotektivní (na poruchy jater). Také pomáhala při léčbě nachlazení, horečky (antipyretikum), trávicích problémů (stomachikum), překyselení, zácpy (laxativum), bolestí (analgetikum), zánětů (antiflogistikum), suchého dráždivého kašle (antitusikum), stresu, depresí (antidepresivum) či úzkostí (anxiolytikum).

Zároveň podporovala oslabenou imunitu (imunostimulans) a kardiovaskulární systém (kardiotonikum, venofarmakum). Snižovala hladinu cholesterolu (hypolipidemikum) a cukru (antidiabetikum) v krvi, podporovala krvetvorbu (anémie) a také růst vlasů (padání vlasů) a působila antioxidačně (odstraňovala škodlivé volné radikály a zpomalovala stárnutí).

 

 

Routa, Ruta
Lopater, Lophatherum
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Schizonepeta
Káva, Kávovník, Coffea

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Embilika, Amalaki

Sdílení

Topolovka, Alcea
Lindera kulčibolistá
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Lékořice, Glycyrrhiza
Bér, Setaria