Embilika, Amalaki
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé vlastnosti je embilika lékařská (Emblica officinalis), běžně nazývaná jako „amalaki“ nebo „indický angrešt“. V Indii je považována za posvátný strom a její plody jsou nazývány jako „nebeské ovoce“.
Výskyt
Původem pochází z Indie, dnes ji najdeme i v oblasti Evropy, Asie, Severní i Jižní Ameriky.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru jsou především plody, které nejbohatším zdrojem přírodního vit. C. Dále obsahuje třísloviny (emblicaniny A a B, puniglukonin, pedunculagin), cukry a minerální látky (chrom, měď, zinek).
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využívána.
Tradiční, lidové využití
Tradiční využití našla už před mnoha lety v ajurvédské medicíně. Ta jí připisovala široké spektrum účinků, např. antivirové, antibakteriální, antimykotické, anabolické, antihistaminové (při alergiích), spasmolytické (uvolňující křeče hladké svaloviny) či hepatoprotektivní (na poruchy jater). Také pomáhala při léčbě nachlazení, horečky (antipyretikum), trávicích problémů (stomachikum), překyselení, zácpy (laxativum), bolestí (analgetikum), zánětů (antiflogistikum), suchého dráždivého kašle (antitusikum), stresu, depresí (antidepresivum) či úzkostí (anxiolytikum).
Zároveň podporovala oslabenou imunitu (imunostimulans) a kardiovaskulární systém (kardiotonikum, venofarmakum). Snižovala hladinu cholesterolu (hypolipidemikum) a cukru (antidiabetikum) v krvi, podporovala krvetvorbu (anémie) a také růst vlasů (padání vlasů) a působila antioxidačně (odstraňovala škodlivé volné radikály a zpomalovala stárnutí).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.