459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Kalisie, Callisia

Druhy

Léčivým druhem je kalisie vonná (Callisia fragrans), známá také pod řadou lidových názvů (např. zlatý vlas, domácí ženšen, venušin vlas, elixír zdraví apod.).

Výskyt

Kalisie se vyskytuje v oblasti tropů a subtropů – ve Střední a Jižní Americe, Austrálii a Tichomoří.

Kalisie, Callisia

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Pro léčebné účely jsou využívány listy nebo oddenky, ale ty pouze v případě, že mají nejméně 9 kolének zbarvených do hnědofialová. Mladší rostliny totiž nemají tak vysoký obsah biologicky aktivních látek. Hlavními obsahovými látkami jsou flavonoidy (kvercetin, kampferol), fytosteroly.

Využití podle moderní medicíny

Kalisie je poměrně novou a zatím nepříliš prozkoumanou rostlinou. V dnešní době se provádějí nejrůznější výzkumy pro ověření jejích léčebných vlastností.

Tradiční, lidové využití

V tradiční medicíně je však využívána již od pradávna a je označována za rostlinu zázračnou. Je jí přisuzováno široké spektrum léčivých účinků a byla používána v nejrůznějších formách (lihový extrakt, mast, balzám, odvar, čerstvá šťáva nebo olej).

Její užití bylo spojováno s:

Některé lidové prameny ji též doporučovali při bolestech zubů, uší, bolestech v krku, zánětu dásní, horečce, alergiích, astmatu, ledvinových kamenech, rakovině, leukémii, šedém zákalu. Také omlazuje buňky a tím působí proti stárnutí.

Je považována za imunostimulans, antioxidant, diuretikum, spasmolytikum (uvolňující křeče hladké svaloviny) a protizánětlivou látku (antiflogistikum).

 

 

Cesmína, Maté
Třapatka, Echinacea
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Housenice čínská, Cordyceps
Zlateň, Chrysanthemum

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Díky její veliké síle účinku je nutno dbát na správné dávkování u jednotlivých nemocí. Při dodržování léčebných dávek nevykazuje kalisie nežádoucí účinky.

Kalisie, Callisia

Sdílení

Kozlík, Valeriana
Jahodník, Fragaria
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Vitánie, Ašvagandhá
Marsdénie, Kondurango