459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Hloh, Crataegus

Druhy

Významným druhem pro využití v medicíně a farmacii je hloh obecný (Crataegus oxyacantha).

Výskyt

Hloh se nejčastěji vyskytuje na celém území Evropy.

Hloh, Crataegus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Na počátku kvetení, tj. květen až červen, se sbírají bílé květy, případně také listy. Zralé, červené plody se sbírají v září až říjnu. Účinné látky jsou u květů, listů i plodů přibližně stejné. Hlavními obsahovými látkami jsou triterpenové kyseliny, tzv. hlohové kyseliny, dále pak aminopuriny, saponiny a třísloviny. Hloh dále obsahuje červená barviva antokyany, vitamin C a B1.

Využití podle moderní medicíny

Látky obsažená v hlohu - aminopuriny mají výrazný účinek na kardiovaskulární systém. Zlepšují průtok krve a výživu srdce tím, že rozšiřují koronární (věnčité) cévy (vazodilatancia), které obklopují srdce a zásobují ho krví. Dále zvyšují minutový srdeční výdej (kardiotonika), který zajišťuje lepší prokrvení celého těla. Mírně působí na snížení krevního tlaku při hypertenzi (antihypertenziva). Podávání hlohu je doporučováno zejména starším lidem pro povzbuzení srdeční činnosti při ateroskleróze, angině pectoris nebo infarktu a k úpravě srdečních arytmií (antiarytmika).

Díky obsahu flavonoidů má hloh spasmolytické účinky, tj. uvolňuje křeče hladké svaloviny, například trávicího traktu a především cév a kapilár. Má mírné diuretické (močopudné) účinky a také se používá při klimakterických obtížích. Na nervovou soustavu působí sedativně a je vhodný při závratích a zvýšené podrážděnosti.

Dále bylo prokázáno působení proti volným radikálům.

Tradiční, lidové využití

Dříve se hloh navíc využíval při průjmech a poruchách zažívání a zevně se hlohové obklady přikládaly na bolestivá místa způsobená revmatoidní artritidou nebo na ústřel, bolest zad).

 

 

Řebříček, Achillea
Ocún, Colchicum
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Kolovník, Kola, Cola
Vlaštovičník, Chelidonium

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při běžných terapeutických dávkách ani při dlouhodobém užívání nebyly u hlohu zjištěny žádné nežádoucí účinky. Pro silný účinek na kardiovaskulární systém je vhodné se o užívání hlohu a jeho dávkování nejprve poradit s lékařem.

Není vhodné užívat hloh společně s kardiotoniky nebo antihypertenzivy, protože může docházet ke kumulaci účinků, tj. k nežádoucímu růstu účinků.

Neužívat v těhotenství a v době kojení.

Hloh, Crataegus

Sdílení

Káva, Kávovník, Coffea
Smilax lékařský
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Kamejník, Alkanna
Bolehlav, Conium