459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Maiz Morado, Kukuřice

Druhy

Peruánskou medicínou využívanou rostlinou je tzv. maiz morado (Zea mays), fialová odrůda kukuřice.

Výskyt

Již odpradávna je tato odrůda kukuřice pěstována v Andách v Jižní Americe. Najdeme ji však i v Asii, Evropě či Severní Americe.

Maiz Morado, Kukuřice

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Z rostliny využíváme její klasy, které obsahují široké spektrum vitamínů (vit. B1, vit. B2, vit. B3, vit. B5, vit. B6, vit. A, vit. C) a poměrně velké množství minerálních látek, především železa, vápníku a fosforu. Svou fialovou barvu získala díky obsahu barviv - antokyanů.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není v dnešní době využívána.

Tradiční, lidové využití

Tradiční peruánská medicína přisuzovala této rostlině významné antioxidační účinky a také jí přikládala veliký význam kvůli vysokému obsahu vitaminů. Chránila tak organismus před vlivem škodlivých látek a volných radikálů, chránila buňky v našem těle a zpomalovala tak stárnutí a vznik vrásek.

Antokyany, barviva, přidávají rostlině účinek protirakovinný, zejména u rakoviny žaludku a tlustého střeva.

Příznivě působila i na kardiovaskulární systém - regulovala vysoký krevní tlak, chránila cévy před jejich poškozením, což výrazně napomáhalo v prevenci vzniku aterosklerózy, příp. infarktu myokardu, cévní mozkové příhodě, snižovala hladinu cholesterolu (hypolipidemikum) a obecně podporovala činnost srdce (kardiotonikum). Dále se používala při křečových žilách a zlepšovala prokrvení periferních částí těla (mikrocirkulaci, venofarmakum), což bylo zvlášť přínosné u lidí trpícími studenýma rukama nebo nohama.

Zároveň měla antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky a byla tedy vhodná v prevenci i léčbě nachlazení, chřipky nebo plísní kůže, nohou či nehtů. Podporovala růst vlasů (padání vlasů) a nehtů.
Zlepšovala ostrost vidění či vidění noční (zhoršení zraku, porucha vidění, vetchozrakost, poruchy zraku ve stáří, retinopatie, poškození sítnice). Podporovala také trávení (nechutenství, nadýmání) a snižovala vstřebávání sacharidů a tuků, čehož se využívalo jednak při snaze o redukci hmotnosti při obezitě (antiobezitikum), jednak při cukrovce (antidiabetikum).

 

 

Heřmánek, Matricaria
Jojoba, Simmondsia
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Pyrosie, Pyrrosia
Škumpovník, Toxicodendron

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Maiz Morado, Kukuřice

Sdílení

Kopřiva, Urtica
Ostružiník, maliník, Rubus
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Oměj, Aconitum
Nevadlec, Celosia