Mochyně, Physalis, Aguaymanto
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky je mochyně peruánská (Physalis peruviana), často nazývaná pouze jen "physalis" nebo také jako goldenberries. Je tradiční rostlinou peruánské medicíny, kde je známa pod názvem aguaymanto. Její plody jsou označovány jako "třešně Inků". Příbuzným druhem s velmi podobným použitím je mochyně židovská (Physalis alkekengi), nazývaná též jako židovská třešeň.
Výskyt
Původně pochází z Jižní Ameriky z oblasti Peru, Kolumbie, Venezuely, Chile a Ekvádoru. Dnes se ale vyskytuje téměř po celém světě.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Užívanou částí jsou plody, které jsou bohaté na vitamíny (vit. A, vit. B1, vit. B3, vit. C, vit. E) a minerály (draslík, vápník, železo, fosfor). Dále obsahují polyfenolické látky a karotenoidy, díky kterým mají plody silný antioxidační účinek.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využívána.
Tradiční, lidové využití
Významná byla pro své antioxidační a detoxikační působení, kdy odstraňuje z těla volné radikály a zpomalující stárnutí. Posilovala imunitní systém (imunostimulans) a chránila oči (zánět sítnice oka), působila proti alergiím (antihistaminikum), astmatu nebo při zánětu dutin.
Zároveň snižovala hladinu cholesterolu v krvi (hypolipidemikum) a regulovala hladinu cukrů v krvi (antidiabetikum), proto byla využívána pro snížení tělesné hmotnosti (antiobezitikum).
Díky obsahu estrogenů pomáhala lépe zvládnout období menopauzy a symptomy s tím spojené. Močopudných účinků bylo využíváno při problémech s prostatou.
Byla vhodným prostředkem proti stresu, psychické i fyzické únavě nebo depresi (antidepresivum) a zároveň částečně působila i protirakovinně.
Zevně se používala pro podporu hojení ran, na revmatické klouby nebo záněty kůže.
Kromě léčebných účelů je velmi často využívána v kuchyni pro výrobu džemů, je přidávána do pečiva, koláčů, salátů apod. a také se používá na ozdobu nejrůznějších dezertů. Plody mochyně se konzumují čerstvé, sušené, kandované nebo kompotované.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.