Wendita, Burrito
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky je rostlina s latinským názvem Wendita calysina, běžně nazývaná také jako „burrito“.
Výskyt
Rozšířena je především v Jižní Americe, v oblasti Patagonie a Paraguaye.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru jsou listy nebo nať s obsahem flavonoidů, fenolů, glykosidů a organických kyselin.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využívána.
Tradiční, lidové využití
Tradičně se používala při problémech v trávicím traktu. Podporovala trávení (stomachikum) a pomáhala při nadýmání (karminativum), zácpě (antidiaroikum), pálení žáhy, bolestech žaludku, zvracení, nebo při problémech s játry (hepatoprotektivum na poruchy jater) nebo žlučníkem (cholagogum, zánět žlučníku, žlučníkové kameny).
Fenolické látky obsažené v rostlině byly významné pro své antioxidační působení, díky kterým pomáhaly z těla odstraňovat škodlivé látky, vč. volných radikálů, a zpomalovaly stárnutí a vznik vrásek.
Z dalších účinků je nutné zmínit i účinky protizánětlivé, antidepresivní, anxiolytické (proti úzkosti), spasmolytické (tlumící křeče hladké svaloviny), antirevmatické a repelentní. Vhodná byla při nadměrném stresu, podrážděnosti nebo psychickém vypětí.
Kromě využití v léčebné medicíně se používala také k běžnému popíjení. Měla totiž výbornou chuť i vůni, a proto se popíjela samostatně nebo v kombinacích jako čaj. Někdy se používala jako aperitiv, či digestiv pro podporu chuti k jídlu.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.