459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Libeček, Levisticum

Druhy

Jediným využívaným druhem je libeček lékařský (Levisticum officinale).

Výskyt

Původem pochází z oblasti Středozemního moře a jihozápadní Asie.

Libeček, Levisticum

Využití, indikace

Kromě medicínského využití je oblíbený také v kuchyni jako koření s velmi příjemným aroma.

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je nejčastěji kořen, ale dá se využít také list nebo plody. Kořen vykopáváme od září do října, listy se sbírají v červenci a srpnu a plody od srpna do září. Hlavní obsahovou látkou jsou silice.

Využití podle moderní medicíny

Libeček díky vysokému obsahu silic podporuje tvorbu žaludečních šťáv, čehož se využívá pro zvýšení chuti k jídlu při nechutenství, pro podporu trávení (stomachikum) a vylučování žluče (cholagogum) a při nadýmání, plynatosti (karminativum).

Tradiční, lidové využití

Libečku je přisuzován antibakteriální a mírný močopudný účinky (diuretikum). Dále byl vhodný při nervové podrážděnosti a slabosti, při migréně, pro podporu vylučování kyseliny močové (zejména při dně) a při revmatismu a artróze. Uplatňoval se také jako expektorans pro podporu vykašlávání při bronchitidě, kašli.

V lidovém léčitelství se libeček používal pro zvýšení funkce jater (hepatoprotektivum) a při střevních kolikách. Ve vylučovacím traktu se využívalo jeho spasmolytického účinku při léčbě močových a žlučových kamenů, zánětu ledvin a při jejich selhání, dále při zánětu močového měchýře, močových cest a prostaty a také při impotenci. Při děložním krvácení a nadměrné menstruaci se používal jako hemostatikum. Snižoval celkové svalové napětí a křeče (myorelaxans). Byl používán také při otocích a při nadměrném pocení (antihidrotikum). Často byl využíván také pro své afrodiziakální účinky.

Zevně se osvědčil na některé typy obrn (dětská, lícního nervu), na špatně se hojící rány a při infekcích ústní dutiny (afty), jelikož působí jako antiseptikum.

 

 

Bambus, Bambusa
Vstavač, Orchis
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Schizonepeta
Rdesno hadí kořen, Bistorta

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při vnitřním užívání libečku může docházet k dráždění ledvin, proto neužívejte při poruchách ledvin, zánětech ledvin, ledvinové nedostatečnosti (selhávání), glomerulonefritidě, ani při jiných těžších onemocnění postihujících ledviny.

Neužívejte v těhotenství, při kojení, ani při zvýšené teplotě. Neužívejte dlouhodobě.

Libeček, Levisticum

Sdílení

Smldník, Peucedanum
Bambus, Bambusa
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Právenka, Andrographis
Hořec, Gentiana