459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Libeček, Levisticum

Druhy

Jediným využívaným druhem je libeček lékařský (Levisticum officinale).

Výskyt

Původem pochází z oblasti Středozemního moře a jihozápadní Asie.

Libeček, Levisticum

Využití, indikace

Kromě medicínského využití je oblíbený také v kuchyni jako koření s velmi příjemným aroma.

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je nejčastěji kořen, ale dá se využít také list nebo plody. Kořen vykopáváme od září do října, listy se sbírají v červenci a srpnu a plody od srpna do září. Hlavní obsahovou látkou jsou silice.

Využití podle moderní medicíny

Libeček díky vysokému obsahu silic podporuje tvorbu žaludečních šťáv, čehož se využívá pro zvýšení chuti k jídlu při nechutenství, pro podporu trávení (stomachikum) a vylučování žluče (cholagogum) a při nadýmání, plynatosti (karminativum).

Tradiční, lidové využití

Libečku je přisuzován antibakteriální a mírný močopudný účinky (diuretikum). Dále byl vhodný při nervové podrážděnosti a slabosti, při migréně, pro podporu vylučování kyseliny močové (zejména při dně) a při revmatismu a artróze. Uplatňoval se také jako expektorans pro podporu vykašlávání při bronchitidě, kašli.

V lidovém léčitelství se libeček používal pro zvýšení funkce jater (hepatoprotektivum) a při střevních kolikách. Ve vylučovacím traktu se využívalo jeho spasmolytického účinku při léčbě močových a žlučových kamenů, zánětu ledvin a při jejich selhání, dále při zánětu močového měchýře, močových cest a prostaty a také při impotenci. Při děložním krvácení a nadměrné menstruaci se používal jako hemostatikum. Snižoval celkové svalové napětí a křeče (myorelaxans). Byl používán také při otocích a při nadměrném pocení (antihidrotikum). Často byl využíván také pro své afrodiziakální účinky.

Zevně se osvědčil na některé typy obrn (dětská, lícního nervu), na špatně se hojící rány a při infekcích ústní dutiny (afty), jelikož působí jako antiseptikum.

 

 

Maca, Maka, Lepidium
Zlatice, Forsythia
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Vstavač, Orchis
Řečík, Pistacia

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při vnitřním užívání libečku může docházet k dráždění ledvin, proto neužívejte při poruchách ledvin, zánětech ledvin, ledvinové nedostatečnosti (selhávání), glomerulonefritidě, ani při jiných těžších onemocnění postihujících ledviny.

Neužívejte v těhotenství, při kojení, ani při zvýšené teplotě. Neužívejte dlouhodobě.

Libeček, Levisticum

Sdílení

Mišpulník, Eriobotrya
Serenoa, Trpasličí palma
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Dětelník, Psoralea
Olivovník, Olea