459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Rakytník, Hippophae

Druhy

Farmaceuticky i medicínsky velmi významným druhem je rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides).

Výskyt

Původně rakytník pochází z oblasti Sibiře, dnes ho však najdeme i v Evropě a Asii. Často bývá nazýván jako sibiřský zázrak.

Rakytník, Hippophae

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Na začátku zimy se sklízí rakytníkové plody. Mají sladkokyselou chuť s ananasovou příchutí. Plody mají vysoký obsah vitaminu C, A, B2, B6, E a K, dále obsahují flavonoidy, třísloviny a olej.

Využití podle moderní medicíny

Plody rakytníku jsou vhodné při snížené odolnosti organismu. Moderní medicína zkoumá jeho účinky.

Tradiční, lidové využití

Byl volbou při stresu, nemocech, náročných životních situacích, únavovém syndromu, oslabené imunitě (imunostimulans), čímž jej můžeme řadit mezi adaptogeny.

Rakytníkový olej se používal při léčbě žaludečních vředů, pro podporu trávení (stomachikum), na poruchy jater (hepatoprotektivum, žloutenka, zánět jater, hepatitida, ztučnění, steatóza jater, jaterní selhání, cirhóza jater, rakovina jater), při astmatu, pro podporu vykašlávání (expektorans), při onemocněních oběhového systému (např. angina pectoris, ateroskleróza) a pozitivně působil také při léčbě rakoviny, zejména mírní nepříjemné nežádoucí účinky po chemoterapii.

Dříve se rakytník využíval jako projímadlo (laxativum) při zácpě, proti bolesti (analgetikum), pro regulaci krevního tlaku při hypertenzi i hypotenzi, pro snížení hladiny cholesterolu v krvi (hypolipidemikum), při anémii pro podporu krvetvorby, pro léčbu zánětů střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida, dráždivý tračník), dále proti vypadávání vlasů a také jako detoxikační látka.

Zevně se rakytníkový olej osvědčil na špatně se hojící rány, ekzémy, popáleniny, proleženiny, akné nebo kožní vředy, na křečové žíly, omrzliny, bércové vředy, hemoroidy a poševní záněty.

 

 

Jakon, Yacon
Lopater, Lophatherum
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Chlupatka, Lasiosphaeria
Tomel, Diospyros

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

U rakytníku nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Rakytník, Hippophae

Sdílení

Embilika, Amalaki
Serenoa, Trpasličí palma
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Bob, Vicia faba, Habas
Citroník, Citrus