459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Šišák, Scutellaria

Druhy

Druhem významným pro své léčivé účinky je šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis).

Výskyt

Šišák je rozšířen především v Asii (Japonsko, Mongolsko, Čína, Rusko).

Šišák, Scutellaria

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je kvetoucí nať nebo kořeny. Nať sklízíme v období od srpna do září, kořeny vykopáváme ze tříletých až čtyřletých rostlin na podzim, případně na jaře. Mezi hlavní obsahové látky kořenu se řadí flavonoidy (baicalin, wogonin). V listech najdeme glykosid scutellarin.

Využití podle moderní medicíny

Šišák není při léčení nemocí oficiální medicínou využíván, jelikož dosud nebyly jeho léčivé účinky prokázány klinickými studiemi.

Tradiční, lidové využití

Šišák byl využíván při léčbě onemocněních nervového systému. Měl sedativní (zklidňující) účinky a byl tedy vhodný pro zklidnění organismu při stresu a nervovém vyčerpání.

Pomáhal při bolestech hlavy, hučení a pískání v uších, nespavosti, úzkosti (anxiolytikum), snížení vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum) a také při průjmech, nevolnosti, zvracení, chronické revmatoidní artritidě (antirevmatikum). Stimuloval oslabenou imunitu (imunostimulans). Díky jeho antioxidačním schopnostem patrně odstraňoval z těla volné radikály a zpomaloval proces stárnutí.

Byl volbou při léčbě astmatu, alergií, senné rýmy, kopřivky nebo ekzémů.

Jako doplňkového léku se nabízelo jeho užití při léčbě alkoholismu, AIDS (díky jeho antivirovým účinkům) a rakovině prostaty.

Tradiční léčitelství využívalo šišák bajkalský při léčbě hepatitidy, záškrtu, spály, aterosklerózy, křečových žilách, horečky (antipyretikum), srdečních arytmií a také pro zvýšení obranyschopnosti u rakovinného bujení, snížení hladiny cholesterolu v krvi (hypolipidemikum) a pro ochranu jater (hepatoprotektivum). Měl protizánětlivé (antiflogistické), močopudné (diuretické), žlučopudné (cholagogní), detoxikační a antiseptické účinky. Používal se při zánětech močového měchýře a močových cest, nosohltanu, vedlejších dutin nosních a průdušek. Zastavoval krvácení z nosu, vnitřní krvácení a zmírňoval i silnou menstruaci.

 

 

Lotos, Nelumbo
Cesmína, Maté
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Proskurník, Althaea
Juan de Alonso, Xantium

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Mezi jeho nežádoucí účinky po perorálním podání patří průjem. Při předávkování může vyvolávat závratě, zmatenost nebo křeče.

Jeho užívání se nedoporučuje v těhotenství, době kojení a u dětí do 12 let.

Šišák, Scutellaria

Sdílení

Řečík, Pistacia
Kurkuma, Curcuma
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Liči, Lithi
Ořešák, Juglans