459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Hlíva, Pleurotus, Hiratake

Druhy

Významným druhem pro své léčivé účinky je hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus), jinak nazývaná také hiratake a často označována jako „elixír mládí“. Nejedná se však o léčivou rostlinu, ale o houbu, které lidové tradice přisuzují nejeden léčivý účinek.

Výskyt

Hlíva je rozšířena po celém světě v oblasti mírného nebo subtropického podnebného pásu. Největším producentem hlívy je Čína, v Evropě jsou to Francie, Itálie, Maďarsko a Polsko.

Hlíva, Pleurotus, Hiratake

Využití, indikace

Kromě léčebných účelů je často využívána v kuchyni pro přípravu nejrůznějších pokrmů.

Užívaná část rostliny

Užívanou částí jsou plodnice hlívy. Mezi hlavní účinné látky patří beta-D-glukan, vitaminy skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6), vitamin C a D, minerální látky draslík, železo, sodík, jód, fosfor, zinek, chrom a selen, bílkoviny, mastné kyseliny a vláknina.

Využití podle moderní medicíny

Hlíva ústřičná je odedávna používána v asijských státech. V dnešní době však čím dál tím více proniká i do západní medicíny. Již má prokázané antikancerogenní, antiflogistické (protizánětlivé), antibakteriální a antivirové vlastnosti, její další účinky jsou prozatím předmětem studií.

Její užívání je doporučováno v období rekonvalescence a pro získání energie při psychické i fyzické vyčerpanosti.

Tradiční, lidové využití

Lidově je využívána při léčbě rakoviny, pro snížení hladiny cholesterolu (hypolipidemikum) nebo cukrů (hypoglykemikum při diabetu mellitu) v krvi a pro posílení imunity (imunostimulans) při chřipce, nachlazení nebo angíně.

Tradičně byla využívána pro zevní aplikaci na ekzémy, těžká mykotická (houbová) onemocnění (plísně kůže, nohou, nehtů), hemoroidy, popáleniny, bradavice, kožní záněty a při revmatismu.

Dále se používala při astmatu nebo alergiích. Byla vhodná pro zlepšení elasticity cév, pro zpevnění stěny žil (např. při křečových žilách, venofarmaka) a pro ochranu srdce.

Obsažená vláknina má příznivý vliv na peristaltiku střev a pomáhala z těla odstraňovat škodlivé látky (detoxikace střev).

 

 

Paulínie, Guarana
Vrcholák, Terminalia
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Konopice, Galeopsis
Serenoa, Trpasličí palma

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při užívání hlívy nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky.

Užívání hlívy ústřičné není doporučováno dětem do 3 let a těhotným a kojícím ženám.

Hlíva, Pleurotus, Hiratake

Sdílení

Řečík, Pistacia
Atraktylis, Atractylodes
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Jasmín, Jasminum
Stévie, Stevia