459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Hlíva, Pleurotus, Hiratake

Druhy

Významným druhem pro své léčivé účinky je hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus), jinak nazývaná také hiratake a často označována jako „elixír mládí“. Nejedná se však o léčivou rostlinu, ale o houbu, které lidové tradice přisuzují nejeden léčivý účinek.

Výskyt

Hlíva je rozšířena po celém světě v oblasti mírného nebo subtropického podnebného pásu. Největším producentem hlívy je Čína, v Evropě jsou to Francie, Itálie, Maďarsko a Polsko.

Hlíva, Pleurotus, Hiratake

Využití, indikace

Kromě léčebných účelů je často využívána v kuchyni pro přípravu nejrůznějších pokrmů.

Užívaná část rostliny

Užívanou částí jsou plodnice hlívy. Mezi hlavní účinné látky patří beta-D-glukan, vitaminy skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6), vitamin C a D, minerální látky draslík, železo, sodík, jód, fosfor, zinek, chrom a selen, bílkoviny, mastné kyseliny a vláknina.

Využití podle moderní medicíny

Hlíva ústřičná je odedávna používána v asijských státech. V dnešní době však čím dál tím více proniká i do západní medicíny. Již má prokázané antikancerogenní, antiflogistické (protizánětlivé), antibakteriální a antivirové vlastnosti, její další účinky jsou prozatím předmětem studií.

Její užívání je doporučováno v období rekonvalescence a pro získání energie při psychické i fyzické vyčerpanosti.

Tradiční, lidové využití

Lidově je využívána při léčbě rakoviny, pro snížení hladiny cholesterolu (hypolipidemikum) nebo cukrů (hypoglykemikum při diabetu mellitu) v krvi a pro posílení imunity (imunostimulans) při chřipce, nachlazení nebo angíně.

Tradičně byla využívána pro zevní aplikaci na ekzémy, těžká mykotická (houbová) onemocnění (plísně kůže, nohou, nehtů), hemoroidy, popáleniny, bradavice, kožní záněty a při revmatismu.

Dále se používala při astmatu nebo alergiích. Byla vhodná pro zlepšení elasticity cév, pro zpevnění stěny žil (např. při křečových žilách, venofarmaka) a pro ochranu srdce.

Obsažená vláknina má příznivý vliv na peristaltiku střev a pomáhala z těla odstraňovat škodlivé látky (detoxikace střev).

 

 

Opuncie, Nopál
Sargenta, Sargentodoxa
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Zeměžluč, Centaurium
Lindera kulčibolistá

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při užívání hlívy nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky.

Užívání hlívy ústřičné není doporučováno dětem do 3 let a těhotným a kojícím ženám.

Hlíva, Pleurotus, Hiratake

Sdílení

Brusinka, Rhodococcus
Třapatka, Echinacea
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Toreja, Torreya
Šabrej, Kmín římský, Cuminum