Přeslička obrovská
Druhy
Druhem s léčivými účinky, který je využíván především peruánskou medicínou, je přeslička obrovská (Equisetum giganteum). V Jižní Americe je známa spíše pod názvem „Cola de Caballo“. Tento druh přesličky je jedním z největších a zároveň jedním z nejstarších na světě.
Výskyt
Svým původem pochází z oblasti Jižní a Střední Ameriky, dnes je rozšířen i v Severní Americe a Africe.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Z rostliny využíváme celou její nadzemní část, která je bohatá na minerální látky (nejvíce křemík, dále pak draslík, vápník, hořčík, železo, hliník). Z dalších obsahových látek jsou to alkaloidy (palustrin, equisetonin), organické kyseliny (kys. salicylová), flavonoidy, saponiny a třísloviny.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využívána.
Tradiční, lidové využití
Díky vysokému obsahu minerálních látek přeslička podporovala normální stav vlasů, nehtů a pokožky a zevně se používala k lepšímu hojení ran. Používala se při problémech s vypadáváním vlasů, při tvorbě lupů, lámavosti nehtů, mykotických infekcích nebo osteoporóze.
Diuretických účinků, podporujících močení, bylo využíváno při nemocech vylučovacího traktu (zánět ledvin, močového měchýře a močových cest, bolestivé močení, žlučníkové kameny, zvětšená prostata).
Obsah křemíku a vápníku podporoval správnou funkci pohybového aparátu (kostí, kloubů a vazů), zamezoval lámavosti kostí a pomáhal při celkové svalové slabosti a únavě.
Doporučována byla i při nachlazení, pro detoxikaci organismu a ke zpomalení stárnutí. Na trávicí trakt působila dezinfekčně a pomáhala tak při problémech s trávením, žaludečními vředy, bolestí zubů nebo při aftech.
Přispívala k normální funkci kardiovaskulárního systému, zvyšovala pružnost cév při ateroskleróze a měla vliv také na ředění krve (koagulans) a zastavovala krvácení (hemostatikum).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.