459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Přeslička obrovská

Druhy

Druhem s léčivými účinky, který je využíván především peruánskou medicínou, je přeslička obrovská (Equisetum giganteum). V Jižní Americe je známa spíše pod názvem „Cola de Caballo“. Tento druh přesličky je jedním z největších a zároveň jedním z nejstarších na světě.

Výskyt

Svým původem pochází z oblasti Jižní a Střední Ameriky, dnes je rozšířen i v Severní Americe a Africe.

Přeslička obrovská

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Z rostliny využíváme celou její nadzemní část, která je bohatá na minerální látky (nejvíce křemík, dále pak draslík, vápník, hořčík, železo, hliník). Z dalších obsahových látek jsou to alkaloidy (palustrin, equisetonin), organické kyseliny (kys. salicylová), flavonoidy, saponiny a třísloviny.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není v dnešní době využívána.

Tradiční, lidové využití

Díky vysokému obsahu minerálních látek přeslička podporovala normální stav vlasů, nehtů a pokožky a zevně se používala k lepšímu hojení ran. Používala se při problémech s vypadáváním vlasů, při tvorbě lupů, lámavosti nehtů, mykotických infekcích nebo osteoporóze.

Diuretických účinků, podporujících močení, bylo využíváno při nemocech vylučovacího traktu (zánět ledvin, močového měchýře a močových cest, bolestivé močení, žlučníkové kameny, zvětšená prostata).

Obsah křemíku a vápníku podporoval správnou funkci pohybového aparátu (kostí, kloubů a vazů), zamezoval lámavosti kostí a pomáhal při celkové svalové slabosti a únavě.

Doporučována byla i při nachlazení, pro detoxikaci organismu a ke zpomalení stárnutí. Na trávicí trakt působila dezinfekčně a pomáhala tak při problémech s trávením, žaludečními vředy, bolestí zubů nebo při aftech.

Přispívala k normální funkci kardiovaskulárního systému, zvyšovala pružnost cév při ateroskleróze a měla vliv také na ředění krve (koagulans) a zastavovala krvácení (hemostatikum).

 

 

Flor de Arena, Tiquilia
Kakost, Geranium
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Tea tree, Kajeput
Lomikámen, Saxifraga

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Přeslička obrovská

Sdílení

Jinan, Ginkgo
Ostropestřec, Silybum
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Bolehlav, Conium
Děhel, Angelica