Andělika, Archangelika
Druhy
Druhem významným ve farmacii a medicíně je andělika lékařská (Archangelica officinalis), někdy nazývaná také jako děhel lékařský.
Výskyt
Andělika původně pocházela ze severovýchodní části Evropy, později se rozšířila i do Evropy střední, vč. České republiky.
Využití, indikace
Používá se také jako aromatikum – korigens vůně a chuti.
Užívaná část rostliny
Léčivou surovinou jsou kořeny, které vykopáváme na podzim (od září do října). Obsahují především kumariny (angelicin) a silice.
Dále je možné sbírat list nebo plod, které se pak používají jako koření.
Využití podle moderní medicíny
Významně působí na dýchací cesty. Pomáhá při kašli, zánětu průdušek a usnadňuje vykašlávání (expektorans). Na vylučovací trakt působí mírně močopudně (diuretikum).
Andělika podporuje trávení (stomachikum) a zároveň vylučování žaludečních šťáv i žluči (cholagogum). Dále má účinek spasmolytický (uvolňuje křeče hladké svaloviny) a zlepšuje peristaltiku střev. Je vhodná při plynatosti a při zánětech žaludku a střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida).
Tradiční, lidové využití
Lidově byla andělika využívána pro její protizánětlivý (antiflogistický) efekt, pro podporu pocení (diaforetikum) a chuti k jídlu při nechutenství, při dyspepsii (pálení žáhy, zápach z úst, zvracení, pocit plnosti v žaludku, říhání), pro podporu činnosti jater (hepatoprotektivum), při revmatismu, menstruačních bolestech, problémech v klimakteriu a také jako uterotonikum při dlouhotrvajících porodech.
Dále byla doporučována při křečích, epilepsii. Má tlumivé účinky na nervovou soustavu (sedativum) a účinky mírně psychostimulanční (pro povzbuzení nervové soustavy při úpadku psychických sil).
Byla volbou při hysterii, bolestech hlavy, migrénách, stresu a fyzické i psychické vyčerpanosti, únavě. Používala se i pro celkové posílení organismu (tonikum) a také jako antiseptická a dezinfekční látka.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Pozor při sběru anděliky! Čerstvá šťáva dráždí pokožku, způsobuje kopřivku, ekzémy a záněty kůže a pokožka nepříjemně pálí. Hlavním a důležitým nežádoucím účinkem anděliky je fotosenzibilita (přecitlivělost na světlo). Při jejím užívání tedy nechoďte na přímé slunce nebo do solárií, ani se neopalujte.
Neužívejte v těhotenství a době kojení, při žaludečních vředech, cukrovce a při zánětech, poruchách funkce ledvin, glomerulonefritidě.
Neužívejte dlouhodobě.