459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Andělika, Archangelika

Druhy

Druhem významným ve farmacii a medicíně je andělika lékařská (Archangelica officinalis), někdy nazývaná také jako děhel lékařský.

Výskyt

Andělika původně pocházela ze severovýchodní části Evropy, později se rozšířila i do Evropy střední, vč. České republiky.

Andělika, Archangelika

Využití, indikace

Používá se také jako aromatikum – korigens vůně a chuti.

Užívaná část rostliny

Léčivou surovinou jsou kořeny, které vykopáváme na podzim (od září do října). Obsahují především kumariny (angelicin) a silice.

Dále je možné sbírat list nebo plod, které se pak používají jako koření.

Využití podle moderní medicíny

Významně působí na dýchací cesty. Pomáhá při kašli, zánětu průdušek a usnadňuje vykašlávání (expektorans). Na vylučovací trakt působí mírně močopudně (diuretikum).

Andělika podporuje trávení (stomachikum) a zároveň vylučování žaludečních šťáv i žluči (cholagogum). Dále má účinek spasmolytický (uvolňuje křeče hladké svaloviny) a zlepšuje peristaltiku střev. Je vhodná při plynatosti a při zánětech žaludku a střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida).

Tradiční, lidové využití

Lidově byla andělika využívána pro její protizánětlivý (antiflogistický) efekt, pro podporu pocení (diaforetikum) a chuti k jídlu při nechutenství, při dyspepsii (pálení žáhy, zápach z úst, zvracení, pocit plnosti v žaludku, říhání), pro podporu činnosti jater (hepatoprotektivum), při revmatismu, menstruačních bolestech, problémech v klimakteriu a také jako uterotonikum při dlouhotrvajících porodech.

Dále byla doporučována při křečích, epilepsii. Má tlumivé účinky na nervovou soustavu (sedativum) a účinky mírně psychostimulanční (pro povzbuzení nervové soustavy při úpadku psychických sil).

Byla volbou při hysterii, bolestech hlavy, migrénách, stresu a fyzické i psychické vyčerpanosti, únavě. Používala se i pro celkové posílení organismu (tonikum) a také jako antiseptická a dezinfekční látka.

 

 

Šatavari, Asparagus
Lagenarie, Lagenaria
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Talinum
Kokořík, Polygonatum

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Pozor při sběru anděliky! Čerstvá šťáva dráždí pokožku, způsobuje kopřivku, ekzémy a záněty kůže a pokožka nepříjemně pálí. Hlavním a důležitým nežádoucím účinkem anděliky je fotosenzibilita (přecitlivělost na světlo). Při jejím užívání tedy nechoďte na přímé slunce nebo do solárií, ani se neopalujte.

Neužívejte v těhotenství a době kojení, při žaludečních vředech, cukrovce a při zánětech, poruchách funkce ledvin, glomerulonefritidě.

Neužívejte dlouhodobě.

Andělika, Archangelika

Sdílení

Hercampuri, Gentianella alborosea
Smil, Helichrysum
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Pazvonek, Dangšen
Stužkovec, Desmodium