Kurkuma, Curcuma
Druhy
Mezi druhy používané pro léčebné účely patří kurkuma dlouhá (Curcuma longa) a kurkuma žlutokořenná (Curcuma xanthorrhiza).
Výskyt
Kurkuma je původem z oblasti jižní a jihovýchodní Asie (od Indie až po Vietnam).
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Léčivou surovinou je její oddenek, který obsahuje velké množství silic s charakteristickou chutí a vůní a pryskyřic (především kurkumin, který dává kurkumě žlutou barvu a je hlavní účinnou látkou v rostlině).
Své využití má kurkuma také v kuchyni jako koření. Je jednou z hlavních součástí koření kari a díky její žluté barvě se používá jako přírodní barvivo k barvení másla, sýrů, hořčice a podobně. Je používaná i v kosmetice k čištění pórů.
Využití podle moderní medicíny
Nejrůznější studie ukazují, že kurkuma má srovnatelné účinky s některými běžně používanými léčivy.
Kurkuma má protizánětlivé (antiflogistikum), antiseptické, spasmolytické účinky.
Tradiční, lidové využití
Kurkuma se používala na ředění krve (zvýšená srážlivost krve), pro své protisrážlivé účinky (antitrombotikum), při cukrovce snižuje hladinu cukrů v krvi (hypoglykemikum), při depresích (antidepresivum), v prevenci i léčbě rakoviny (protinádorový účinek).
Známý je její přínos pro zlepšení chuť k jídlu a trávení (stomachikum) a je vhodná při plynatosti (karminativum).
Dříve se používala též při artróze, plicní embolii, ke snížení cholesterolu (hypolipidemikum), onemocněních jater, pro zvýšení tvorby a vylučovaní žluče (cholagogum), posílení oslabené imunity (imunostimulancia), při léčbě žloutenky, při bolestech břicha, kolikách, bolestech v krku, bolestech zubů, poruchách menstruace a při zánětu spojivek, proti parazitům (anthelmintikum, antiprotozoikum), proti stárnutí, jako antioxidant.
Zevně se aplikovala na kožní vředy, lišeje a drobné (nehojící se) rány.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při podávání běžných terapeutických dávek nemá kurkuma žádné nežádoucí účinky.
Neužívat při akutních zánětech jater a žlučníku, žlučníkových kamenech, poruše srážlivosti krve (zvýšené krvácivosti) a v těhotenství!