459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Káva, Kávovník, Coffea

Druhy

Druhem nejčastěji využívaným pro výrobu kávy a pro své léčivé účinky je kávovník arabský (Coffea arabica). Mohou to být ale i druhy jiné: kávovník liberijský (Coffea liberica) a kávovník mohutný (Coffea canephora var. robusta).

Výskyt

Kávovník se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech. Nejvíce je pěstován v Brazílii, Mexiku, Peru, Kolumbii, Guatemale, Indonésii a v Indii.

Káva, Kávovník, Coffea

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Využívanou částí kávovníku je jeho semeno s velmi vysokým obsahem kofeinu (až 2,5%), dále jsou to třísloviny, trigonelin, kyselina nikotinová, kyselina chlorogenová, proteiny, mastný olej a stopy theofylinu a theobrominu.

Kávovník je především zdrojem celosvětově rozšířeného a hojně konzumovaného nápoje - kávy.

Využití podle moderní medicíny

Společně s čajovníkem je bylina využívána jako nápoj s vysokým obsahem kofeinu (xantinový, purinový derivát), který působí jako stimulant (psychostimulancia, psychofarmaka) s rizikem kofeinového návyku (návykové látky) a vyvolává pocit uklidnění, dobré nálady.

Kofein povzbuzuje srdeční činnost, zvyšuje účinnost analgetik, podporuje tvorbu žaludečních šťáv (zlepšuje trávení, stomachikum), zlepšuje schopnost koncentrace a soustředění, odbourává pocit únavy, snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby a působí jako diuretikum (močopudná látka).

Kávovník je také zdrojem antioxidantů (obsahuje jich mnohonásobně víc než zelený čaj nebo ovoce), díky kterým pozitivně působí v prevenci rakoviny a onemocnění srdce.

Kromě medicíny se káva často využívá také v kosmetice pro čištění pleti a zjemnění pokožky.

 

 

Voňatec, Ptychotepalum
Mandragora
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Pukléřka, Cetraria
Olše, Alnus

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

V běžných dávkách nemá užívání kávy žádné nežádoucí účinky. U citlivých osob může však dráždit žaludek (díky obsahu kyseliny chlorogenové) a vyvolávat nepříjemné pocity, jako je tlak v žaludku, průjmy, nechutenství. Při požívání vyšších dávek kávy může dojít k dehydrataci, pálení žáhynespavosti nebo srdečním arytmiím.

Neužívejte při hypertenzi, v těhotenství a nepijte kávu méně jak 3 hodiny před spánkem!

Káva, Kávovník, Coffea

Sdílení

Zeměžluč, Centaurium
Spirulina, Arthrospira
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Rosnatka, Drosera
Řimbaba, Pyrethrum