459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Koriandr, Coriandrum

Druhy

Druhem využívaným pro lékařské účely je koriandr setý (Coriandrum sativum).

Výskyt

Koriandr je původem z Blízkého východu a z oblasti Středozemního moře. V dnešní době se pěstuje ale i v Rusku, Německu, Itálii, Rumunsku a Indii.

Koriandr, Coriandrum

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Farmaceuticky využívanou částí je plod (dvounažka) sbíraný v červenci nebo srpnu. Hlavními účinnými látkami jsou aromatické silice, třísloviny, pektin.

Využití podle moderní medicíny

Koriandr zvyšuje vylučování žaludeční šťávy a tím podporuje trávení (stomachikum, při nechutenství, nadýmání) a zvyšuje chuť k jídlu, zároveň uvolňuje křeče v trávicí trubici (spasmolytikum).

Tradiční, lidové využití

Používal se při onemocnění žaludku (zánět, vřed), střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida, dráždivý tračník, zánět slepého střeva), proti průjmům a plynatosti (karminativum). Měl také antibakteriální účinky.

Kromě vlivu na podporu trávení byl využíván při infekcích močových cest (zánět močových cest, močového měchýře), při kašli pro podporu vykašlávání (expektorans)a při alergiích, také jako korigens vůně a chuti čajových směsí.

Zevně se přikládal při revmatismu a bolestech kloubů (artróza), na kožní záněty, otoky, popáleniny, vředy kožní a bolestech v krku.

 

 

Mák, Papaver
Eleuterokok, Čertův kořen
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Psyllium, Jitrocel indický
Přeslička obrovská

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Koriandr setý nemá žádné potvrzené nežádoucí účinky ani kontraindikace. Pach kvetoucích rostlin může ale vyvolat nevolnost. Neužívejte při zánětu žaludku, žaludečních vředech a při oslabení ochrany žaludeční sliznice (protože zvyšuje tvorbu žaludeční kyseliny).

Koriandr, Coriandrum

Sdílení

Flor de Arena, Tiquilia
Kruženka, Schkuhria
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Bletila, Bletilla
Tykev muškátová