Houževnatec jedlý, Shiitake
Druhy
Velmi významným druhem v medicíně i léčitelství je houževnatec jedlý (Lentinula edodes), známý spíše pod názvem shiitake. V Japonsku je považován za elixír mládí, stejně jako u nás hlíva ústřičná.
Nejedná se však o léčivou rostlinu, ale o houbu, které lidové tradice přisuzují nejeden léčivý účinek.
Výskyt
Shiitake původně pochází z oblasti východní Asie, dnes je však pěstována i v jiných částech světa.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Ze shiitake využíváme plodnici, která je zdrojem eritadeninů, beta-glukanů, ligninů a velkého množství minerálních látek (draslík, zinek, vápník, fosfor) a vitaminů (B1, B2, D).
Využití podle moderní medicíny
V moderní medicíně se v terapiích shiitake zatím nevyužívá.
Tradiční, lidové využití
V lidovém léčitelství se shiitake používala díky svým imunostimulačním, detoxikačním, antivirovým, antibakteriálním, anthelmintickým a antimykotickým vlastnostem.
Příznivě působila při léčbě nádorových onemocnění, AIDS a pro snížení hladiny cholesterolu (hypolipidemikum) a cukrů v krvi (hypoglykemikum; cukrovka).
Měla také účinky antioxidační, díky kterým z těla odstraňovala volné radikály a zpomalovala proces stárnutí.
Pomáhala při fyzickém i psychickém přetížení, při stresu, migrénách, bolestech hlavy nebo při únavě a únavovém syndromu, snížené, oslabené imunitě. Byla vhodná při léčbě alergií, nachlazení, rýmy a hepatitidy.
Zevně se aplikovala při akné, aftech, kandidóze, preventivně proti zubnímu kazu a na plísně kůže, nohou a nehtů.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Neužívejte při snížené srážlivosti krve (zvýšené krvácivosti), shiitake totiž působí právě proti srážení krve. Není vhodná pro těhotné a kojící ženy.