Sangre de Drago
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky je rostlina, resp. strom, s latinským názvem Croton lechleri, nejčastěji využíván peruánskou medicínou, kde pryskyřici, z ní vytékající nazývají jako Sangre de Drago, což v překladu do češtiny znamená "dračí krev". Tento název vzniknul díky tvaru semen a barvě pryskyřice.
Výskyt
Tento strom se vyskytuje v tropických deštných lesech Amazonie.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Využívanými částmi jsou listy, větvičky, kůra, ale hlavně pryskyřice. Mezi hlavní účinné látky patří alkaloidy (taspin, betanin), flavonoidy, třísloviny, silice a mnoho dalších.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využíván. Probíhají však mnohé vědecké studie, které zkoumají protirakovinné účinky pryskyřice.
Tradiční, lidové využití
Tradičně se pryskyřice používala díky svým svíravým účinkům (adstringens) při léčbě průjmů (antidiaroikum). Zároveň působila také antibakteriálně, antivirově, antimykoticky, antisepticky, zastavovala krvácení (hemostatikum) a posilovala fyzickou i psychickou stránku našeho těla (tonikum na únavu) a posilovala imunitu (imunostimulans, oslabená imunita). Používala se při nachlazení, chřipce, oparech, borelióze, hepatitidě nebo také AIDS, dále pak při cukrovce (antidiabetikum) či anémii.
Obsažený alkaloid taspin účinkoval protizánětlivě a antibakteriálně a byl tak vhodný při onemocnění trávicího traktu, např. při zánětu žaludku, tenkého i tlustého střeva, Crohnově chorobě, divertikulitidě, ulcerózní kolitidě, dráždivém tračníku, nadýmání (karminativum) nebo žaludečních vředech.
Zevně byl významný díky svým hojivým a zároveň analgetickým (tlumícím bolest) vlastnostem. Používal se na různá poranění, popáleniny, ekzémy, jizvy, kuří oka, bradavice, hemoroidy, bércové vředy a také k výplachům ústní dutiny při zánětu dásní či aftech.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Neužívejte v těhotenství a při kojení! Nepodávejte dětem do 3 let!